Genel

Yardımcı robot dönemi başladı

Dünyanın en ilginç otellerinden biri, kuşkusuz Japonya’nın Nagasaki bölgesinde bulunan ve çalışanlarının çoğu robot olan “Henn-na”, yani “Garip” otel. Açıldığı 2015 yılında resepsiyonistleri dinozor robotlardan oluşan bu otel, dünyanın dört bir yanından turist çekti. Ancak görünen o ki, robotların performansı müşterileri memnun etmemiş. Dahası, müşteriler bazı görevlerde robotlardan rahatsızlık duymuş. Sonuç olarak oteldeki 243 robot, tabiri yerindeyse “işten atılmış.”
İnsanların, “Nereye gidebilirim?”, “Nereleri gezebilirim?” gibi turistik sorularını cevaplamak üzere oteldeki her odaya konulan Churi isimli oyuncağa benzeyen sevimli robot, misafirlerin “Tema parkı ne zaman açılıyor?” gibi basit bir sorusunu bile cevaplayamamış. 
Otelde büyük sorun çıkaran robotlardan bir diğeriyse, otelin girişindeki check-in bölümünde bulunan yardımcı robot. Bu robot da görevi olan fotokopi çekme işlemini yerine getirememiş. Japonya’daki yasalar gereği misafirlerin pasaportlarının fotokopilerinin çekilmesi görevini yerine getiremeyen robot, işini yerine getiremediği gibi insan çalışanlara büyük zorluk çıkarmış. Anlaşılan o ki, “Çalışanları robot olan ilk otel” sloganıyla ilgi çeken oteldeki eski nesil robotlar, beklentileri karşılamamış görünüyor.
Robot oteli istediği başarıyı elde edememiş olsa da, önümüzdeki yıllarda pek çok ev ve işyeri, 1970’lerdeki Jetgiller çizgi dizideki “Rosie”ye benzeyen bu yardımcı robotları “istihdam” edecek. 

Jetgiller’in Rosie’si

Bu robotlardan bir tanesi, Samsung Bot Care. Kalp atışını, tansiyonu ölçebilen bu robot daha sağlıklı ve rahat bir hayat için insana hizmet ediyor. Uyuduğunuzda sizi analiz edip uyku sorununuz olup olmadığını anlayan bu robot, sabah kalktığınızdaysa size hava durumu ile ilgili bilgiler veriyor. İlacınızı almanız gerektiği uyarısını yapıyor veya dilediğinizde tonda bir şarkı çalarak size müzik terapisi yapıyor. Eğer evde bir acil durum varsa, aile bireyleri, emniyet güçleri veya sağlık görevlileriyle iletişime geçerek durumu kontrol altına alıyor.

Samsung Bot Care

İNSANA YARDIMCI

Kolları olan UBtech’in Cruzr robotu ise depo veya mağazalar için hazırlanmış. Bir mağazaya girdiğinizde Cruzr sizi girişte karşılıyor ve mağazadaki ürünlerle ilgili dokunmatik ekranından size bilgiler veriyor. Hatta sizi bu ürünlerin yanına götürebiliyor.

UBTech‘in Walker isimli yürüyen robotuysa birden fazla amaca hizmet ediyor. Kapıyı açabilen, bir çantayı asabilen, şişe açabilen bu robot isterseniz evde size arkadaşlık edebilir veya eğlendirebilir. Müzik çalan ve dans edebilen Walker yüzündeki ekranı sayesinde size görsel eğlence alternatifleri de sunabilir.

UBTech Walker

Temi ise cep telefonu aracılığıyla evde neler olup bittiğini öğrenmenizi sağlayan bir yardımcı robot. İnsan-robot etkileşiminin iyi örneklerinden biri olan Temi‘nin yüzündeki telesunum ekranı ile evdeki aile bireyleriyle iletişime geçebilirsiniz. Uzaktan uygulamayla veya sesle komuta edilen Temi, aynı zamanda insanları tanıyabiliyor. Temi’nin eşya taşıma, görüntü kaydetme ve şarkı çalma gibi becerileri de bulunuyor.

Temi

İnsanlara arkadaşlık etme ve onları eğlendirme amacı taşıyan robotların sayısı da giderek artıyor. Kiki, sevimli yüzüyle bunu çok iyi başarıyor. Yüzünüzü inceleyerek duygu durumunuzu analiz eden Kiki, isterseniz sizi neşelendirecek bir şarkı çalabilir. Evcil bir hayvan gibi tasarlanmış Kiki, başını çevirerek çevresini analiz ederek insanla iletişime geçen eğlenceli bir robot.

Kiki

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close