Genel

Fast-food liderinden fark yaratan dijital hamle

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal, dünyanın en büyük fast-food zinciri McDonald’s‘ın İsrailli start-up Dynamic Yield‘i 300 milyon dolara satın alarak kişilerin davranışlarından satın alma potansiyelini artıran daha dinamik bir dijital müşteri ilişkileri modeline odaklandı. Bunun, McDonald’s‘ın son 20 yıldır yaptığı en büyük satın alım olduğu belirtiliyor. Dynamic Yield, e-ticaret, seyahat, finans, medya sektörlerindeki şirketlerin online müşteri hizmetlerini müşterinin davranış şekillerine göre değiştirmeyi amaçlayan makine öğrenmesi temelinde faaliyet gösteren bir firma. McDonald’s bu firmayı satın alarak drive-thru (araçtan satın alma) noktalarında sunulan dijital mönüye hava durumu, restoran trafiği ve trend olan mönü seçenekleri gibi öğeleri ekleyecek. Böylece müşterinin ihtiyacı olan her türlü bilgiyi verip, en yüksek seviyede memnuniyeti sağlayacak.

McDonald’s‘tan yapılan açıklamaya göre Dynamic Yield’ın teknolojisi, geçen yıl ABD’de birkaç lokasyonda test edilmiş. Önümüzdeki üç ay içinde ABD’deki bin lokasyona, ve ardından tüm drive-thru noktalarına entegre edilecek bu teknoloji, yurtdışındaki restoranlara da taşınacak. Bununla da kalmayarak ilerleyen zamanlarda self-servis kiosklar ve mobil uygulama gibi McDonalds‘ın diğer dijital ürünlerine de yerleştirilecek.
McDonald’s neden böyle bir hamleye ihtiyaç duydu? Birinci nedeni, The Wired sitesine göre McDonald’s‘ın her gün yaklaşık 68 milyon kişiye hizmet etmesi ve bunların çoğunun sadece dijital bir sistemle iletişim kuran drive-thru müşterileri olması.
İkinci nedense yapay zekanın müşteri ilişkilerini veya satın alım süreçlerini kişiselleştirme becerisinden faydalanmak istemesi. ABD medyasına konuşan McDonald’s’ın Başkanı ve CEO’su Steve Easterbrook, “Bu satın alımla teknolojinin ve verinin gelecekteki rolünü genişletmek ve müşterilerin daha çok kişisel deneyim yaşamalarını sağlamak için ortaya koyduğumuz vizyonu hızlandırmak istedik” demiş.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close