Genel

Google’dan AB’nin yüz tanıma yasağına destek

Yapay zekayla ilgili endişeler konusunda ABD’ye karşı daha ciddi önlemler alan Avrupa Birliği (AB), en tartışmalı yapay zeka teknolojilerinden biri olan yüz tanıyla ilgili bir yasa tasarısı hazırlıyor. Google’ın da bağlı bulunduğu Alphabet’in CEO’su Sundar Pichai de bu teknolojinin “kısmen yasaklanması” konusunda destek veriyor.

Avrupa Komisyonu’nun özel yaşamı ve veri hakları korumaya dönük düzenlemeleri daha da güçlendiren 18 sayfalık bir teklifte bulunduğu Brüksel’de diplomatik çevrelerce konuşuluyor. Sundar Pichai de geçtiğimiz haftalarda think tank Bruegel ile Brüksel’de biraraya geldikten sonra düzenlediği toplantıda, yüz tanıma teknolojisinin kötü amaçlı kullanılma olasılığına karşılık kısmen yasaklanması teklifini desteklediğini bildirdi. Pichai, “Bence hükümetlerin en ya da geç bu konuyu ele almaları önemli, çünkü bu konuyla ilgili bir çerçeve çizilmesini sağlıyor” derken, diğer yandan  bu konunun acilen çözüme kavuşturulması gerekirken, teknolojinin nasıl kullanıldığını görmek için de zaman tanınması gerektiğini savundu. Pichai, “Bu teknolojinin kullanımının nereye varacağı konusunda karar devletlere bağlı” sözleriyle topu siyasete atan Pichai, kanun yapıcılara yasayı oluştururken uygun bir yaklaşımda bulunmalarını tavsiye etti. Yapay zekanın kesinlikte regüle edilmesi gerektiğini ancak yasa koyucuların durumu dikkatli değerlendirmesi gerektiği tavsiyesinde bulunan Pichai, “Mantıklı regülasyon potansiyel zararlarla sosyal fırsatları dengeleyerek uygun bir yaklaşımla gerçekleşmeli. Özellikle de hem yüksek riskin hem de yüksek değerin bulunduğu alanlarda…” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun hazırladığı yasa tasarısında, AB’nin bu teknolojinin kullanımına ve kötü niyetli kullanımlara karşı nasıl bir yol izleyeceği kararını almadan önce bu teknolojinin kamusal alanda kullanılmasının beş yıl ertelenmesi maddesi de yer alıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close