Genel

AB, yapay zekaya “güvenirlilik sertifikası” getiriyor

Avrupa Birliği, söz konusu başta yapay zeka olmak üzere ülkelerin geleceğini belirleyecek öncü teknolojiler olduğunda konuyu ABD, Çin ve Rusya’dan daha sıkı tutuyor. Yüz tanıma teknolojisine kamusal alanda sınırlama getirmek isteyen Avrupalı parlamenterlerin sayısı giderek artarken, geçen ay Avrupa Komisyonu bu konuları görüşmek üzere toplandı. “Kara kutusu” bulunan ve insanların “müdahale edemediği” yapay zekalı sistemlerde kontrolü ele alacağını açıkladı.
AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen ayki bu toplantı sonrasında konuyla ilgili “daha geniş kapsamlı ve daha katı” önlemler alacaklarını açıklarken, bu önlemler paketinin Avrupa Parlamentosu ve yerel hükümetler tarafından oylanması gerektiğini hatırlattı. Komisyon, yapay zekanın etik bakımdan en yüksek riski taşıyan “sağlık, ulaşım (sürücüsüz araçlar) veya kriminal suç” gibi sektörlerde bazı önlemler almak istiyor. Peki bu sektörlerin öne çıkmasındaki nedenler neler? Veya kriterler hangileri? Bir sağlık uygulaması veya insansız araçta bir kişinin yaralanması önemli bir kriter olarak belirlenmiş durumda. İkinci kriterse, bir kişinin makinenin kararı karşısında söyleyecek çok fazla birşeyinin bulunmaması; yasama veya işe alımda olabileceği gibi. Eğer karar mekanizmasının kararı makine tarafından büyük ölçüde etkilenmişse ve karşısındaki kişi bu durumun mağduru oluyorsa bu, etik dışı bir uygulama olarak değerlendiriliyor.
Yapay zekayla ilgili uygulamalarda karşımıza çıkabilecek kara kutu riskini ortadan kaldırmak isteyen Avrupa Komisyonu, ülkelerin de verileri ve bu verilerin analitiğine destek olan yapay zeka sistemlerini uygularken daha dikkatli olmalarını istiyor. Büyük veri ve yapay zekanın yasal şekilde tutulması ve uygulanması, “izinin kaynağı tarafından sürülebilir olması, ayrıca bir sistemi eğitecek kadar geniş kapsamlı olması” anlamına geliyor. Komisyon, tüm bu uygulamaların güvenirlilik esasına dayanmasını isterken, bu esası yasallaştırmak için “güvenirlilik sertifikası” modelinin getirilmesini öneriyor.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close