Genel

Eğitim ve İK’da güvenli elektronik ölçme ve değerlendirme


Artık işlerimizin çoğunu online gerçekleştirdiğimize göre, neden bu süreçlerde işimizi kolaylaştırmayalım? Özellikle de bu süreçler işe alım ve eğitim gibi önemli konulardaysa…

Witwiser bu süreçlerde ihtiyaç olan güvenli sınav sistemi odaklı sistemler geliştiren bir girişim. Yapay zeka sayesinde sınav güvenliğini en yüksek düzeyde sağlayabilen yazılımlar geliştiren Witwiser’ın kurucu ortağı ve CEO’su Volkan Baran ile çevrimiçi sınav sistemlerinin nasıl çalıştığını konuştuk.

Şirketin pandemi öncesi İK departmanlarının “doğru işe doğru çalışan seçme” sürecine yardımcı olan bir çözüm getirerek başladıklarını belirten Volkan Baran, geliştirdikleri çevrimiçi sınav hizmeti sisteminin ölçme-değerlendirme sürecini kullanıcılar için daha konforlu hale gelirken, kurumların da süreçlerini hızlandırdığını ve operasyonel maliyetlerini azalttığını  ifade ediyor. Witwiser’ın sağladığı çevrimiçi sınav güvenli sistemiyle ise sanal makine tespitinden tarayıcı kısıtlarına, kimlik doğrulamadan sistemsel kısıtlamalara kadar 50’den fazla ayar ve alarm seçeneğiyle çevrimiçi sınavları kolay ve güvenli hale getiriyor.

WWitwiser CEO’su Volkan Baran: “Dijitalleşmeden en çok etkilenen departmanlardan birisi insan kaynakları. Kurumların çalışmalarına bakıldığında, işe alımdan performans değerlendirme süreçlerine, yetenek yönetiminden kurum içi eğitimlere birçok faaliyetlerini dijital platformlara taşımaya başladığı gözlemleniyor.”

İK departmanların karşılaştığı en büyük iki sorunun adayların özgeçmişlerinin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı ve ilanlara gelen binlerce başvuruyla nasıl başa çıkılacağı olduğunu belirten Baran, “Zamanı doğru kullanan kurumların en büyük hedefli; işe alım süreçlerini uçtan uca; uzaktan, güvenli ve analitik bir şekilde yeniden tasarlamak oldu diyebiliriz. Witwiser iş dünyasında yapay zeka destekli güvenli ölçme-değerlendirme teknolojileriyle kurumların ihtiyaçlarını karşılayarak gelecek tasarımlarında destek oluyor. Çevrimiçi sınav sistemi ve yapay zeka destekli sınav güvenliği teknolojileriyle süreçleri otomasyona bağlayıp, pozisyon/aday uyumsuzluğunu minimize ediyor. Böylelikle binlerce iş başvurusu arasından nitelikli adaylara hızlıca ulaşılıyor, daha etkin ve daha verimli ölçme-değerlendirme süreci tasarlanmış oluyor” diyor. 

KULLANICIYA KONFOR SAĞLIYOR

Uzaktan veya esnek çalışma modelinin ve yetenek havuzunun genişlemesinin kalifiye çalışan bulmayı daha da zorlaştırdığına değinen Baran, “Bu dönemde insan göreceliğini minimize eden dijital değerlendirme süreçlerinde raporlanabilir ve karşılaştırılabilir veriler sunan teknolojiler anahtar rol oynamaya başladı. Adayların istediği yerden istediği zaman tamamlayabileceği bilgi ve deneyimi ölçen sınavlar tüm paydaşlara büyük konfor sundu.

Yakın gelecekte dünyanın herhangi bir yerinden çalışmak otomasyon, yapay zeka ve dijital teknolojilerle birlikte daha normal hale gelecek. İşe alım süreçlerinde dünyanın herhangi bir yerinde yaşayan ve alanında yeteneği olan insanlara ulaşabilmek ve değerlendirme süreçlerini yürütmek kolaylaşacak” öngörüsünde bulunuyor.

Pandemide “çevrim içi sınav ve güvenliği sağlayıcısı” olarak eğitim teknolojileri alanına da geçiş yapan Witwiser, bu noktada boşluk olan “uzaktan değerlendirme sistemi” alanını doldurmuş. Witwiser CEO’su Volkan Baran şöyle konuşuyor: “Rakiplerimizin aksine insan odaklı değil otomasyon odaklı çözümlere yatırım yapıyoruz. Kurumlar için bütçelerine göre, ölçeklenebilir, güvenli ve esnek çözümler sunuyoruz.

Witwiser ürün özellikleri açısından bakıldığında pazardaki en geniş özellik setine sahip. Kullanıcıların kişisel bilgilerinin ve bilgisayarlarının güvende olması sebebi ile üçüncü parti bir uygulama olarak değil, tarayıcı eklentisi olarak hizmet veriyoruz. Bu özellik hem kullanıcı bilgilerinin güvenliğini sağlıyor hem de işletim sistemi bağımlılığı ve uyumluluğuna ilişkin sorunları ortadan kaldırıyor. Çevrimiçi sınav güvenliği sistemi, kurumların kullandığı herhangi bir öğrenme yönetim sistemi veya değerlendirme sistemi ile kolayca entegre de olabiliyor. Blackboard, Moodle gibi tüm dünya genelinde kullanılan sistemlere halihazırda entegrasyon sağlanmış durumda.”


EKSTRA YAZILIM ALTYAPISI GEREKTİRMİYOR

Uzaktan ölçme-değerlendirme süreçlerinde aslında kurumların ekstra bir altyapıya sahip olması gerekmiyor. Örneğin Wtiwiser’ın bulut tabanlı ve lisans modelli bir teknoloji olması, insan kaynakları profesyonelleri için ekstra bir bilgi teknolojisi desteği gerektirmeden hızlıca kullanılabiliyor.

PANDEMİ GÜVENLİ ÇEVİRİMİÇİ SINAVIN ÖNEMİNİ GÖSTERDİ

Pandemi öncesinde kurumlarla görüşmelerinde “Güvenli sınav yapmanın dinamikleri nelerdir?”, “Nelere dikkat edilmelidir?” gibi soruların cevaplarını anlatırken pandemiyle birlikte bu kez kurumların “Şu konuya nasıl önlem alıyorsunuz?”, “Bu tip kopya girişimlerini önlemeyi nasıl sağlıyorsunuz?“ sorularıyla karşılarına geldiğini belirten Witwiser Kurucu Ortağı ve CEO’su Volkan Baran, “Bütün bunlar aslında, kurumlar için güvenli ve doğru bir değerlendirmeyi çevrimiçi olarak yapabilmenin ne kadar önemli olduğunun ve ihtiyacın bir göstergesi. E-öğrenme araçlarının bu kadar yaygın kullanılmaya başlanmasıyla farklı ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikleri de beraberinde getirecektir. Bununla birlikte ölçme-değerlendirme süreçleri de ihtiyaca uygun ve hem kurumun hem de adayın optimum verimi alması için yapay zeka teknolojisi ve makine öğrenmesiyle yeniden şekillenecektir” diyor.

ONLİNE SINAVDA SANAL KAMERA-MİKROFON SAHTEKARLIĞI

Eğitim ve değerlendirme dijitalleştikçe usulsüzlükler de ortaya çıkıyor. Witwiser CEO’su Volkan Baran bu tür olaylara nasıl müdahale ettiklerini şöyle anlatıyor: “Sınavların sanal makine içerisinde gerçekleştirilmesi tüm bilgisayar ortamı kontrollerini devre dışı bırakıyor. Çevresel kontroller için kamera ve mikrofon kayıtlarına güveniliyor fakat sanal kamera ve mikrofon yazılımları daha önceden kaydedilmiş ses ve görüntünün sınav anındaki ses ve görüntü olarak kullanılmasını sağlıyor. Birçok uygulamanın önlem almadığı bu çözüm güvenlik sisteminin bir açığı olarak görülüyor. Witwiser olarak sanal makine, sanal kamera ve sanal mikrofon tespitiyle üstün bir güvenlik önlemi alıyoruz.”


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close