Genel

ABD’de 3 yılda 583,5 milyon dolarlık bağış

Son haftaların teknoloji dünyasındaki en önemli gelişmelerinden bir tanesi, ABD’deki yatırım devi Blackstone’un CEO’su Stephen Schwarzman‘ın teknoloji deyince dünyanın en iyi üniversitesi olarak gösterilen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne (MIT) yaptığı 350 milyon dolarlık yatırımdı. MIT Başkanı Rafael Reif, büyük bir parçasını Schwarzman’ın sağladığı toplam 1 milyar dolarlık bir fonla, MIT bünyesinde bir yapay zeka fakültesi kurulacağını açıkladı. MIT bu fakülteye 50 öğretim üyesini işe alacak ve burasını bilişim dünyasıyla ilgili disiplinlerin merkezini oluşturduğu bir eğitim merkezine dönüştürecek. Yapay zeka ve veri bilimi, fakültenin çalışmalarının temelini oluşturacak. Bir Amerikan akademik kurumuna yapılan en büyük yatırım pastasının büyük parçasına sahip olan Schwarzman’ın ismi, bu fakülteye verilecek. Schwarzman’ın konuyla ilgili açıklamasıysa şöyle: “Ülkemizin yüzyüze olduğu en büyük fırsat veya zorluk, yapay zekanın gücünden yararlanarak küresel alanda rekabetçi kalabilmek ve tüm toplumun ilerlemesini sağlayacak gelişmelere imza atmak.”

Stephen Schwarzman

Geçtiğimiz günlerin yine önemli haberlerinden diğeriyse üzücüydü. Microsoft‘un kurucularından Paul Allen, yeniden nükseden kanser hastalığı nedeniyle 65 yaşında hayata veda etti. Schwarzman ve Allen’ın ortak bir noktası var. Allen yapay zekaya şimdiye kadarki en büyük bağışı yapan ikinci isim. İsmini taşıyan Allen, Yapay Zeka Merkezi’ne bu yıl 125 milyon dolar bağışta bulunarak ölmeden önce bu teknolojinin insan hayatı için önemine vurgu yapmış oldu.

ELON MUSK BAŞLATTI

ABD’deki eğitim merkezlerine veya üniversitelere yapay zeka gelişmeleri için yatırımda bulunan işadamları Schwarzman ve Allen ile sınırlı değil. Chronicle‘a göre, 2015’ten bu yana kar gütmeyen bu kuruluşlara işadamları tarafından yapılan yapay zeka yatırımının toplamı 583,5 milyon dolar. İlk yatırımı Tesla ve Space-X‘in kurucusu Elon Musk yapmış. Musk, çalışmalarını desteklediği Future of Life Enstitüsü‘ne “yapay zeka ve insana olası faydalarını araştırmak üzere küresel bir araştırma programı” yapılması için 10 milyon dolar bağışta bulunurken, 2016’da Fredric Lawyer isimli avukat kişisel olarak İnsan ve Makine Bilişimi Enstitüsü’ne 1 milyon dolar vermiş.

Elon Musk

2017’deyse Raptor Group isimli yatırım şirketinin kurucusu Jim Pallotta, Yapay Zeka Etik ve Yönetim Fonu’na 1 milyon dolar yatırmış. Linkedln’in kurucusu Reid Hoffman yine aynı kuruluşa 10 milyon dolar, siber güvenlik şirketi Datto‘nun kurucusu Austin McChord, Rochester Teknoloji Enstitüsü’ne 20 milyon dolar, yapay zeka ve süper bilgisayar şirketi Nvidia‘nın yöneticisi Dwight Diercks ise Milwaukee Mühendislik Bölümü’ne 34 milyon dolar bağışta bulunmuş. Bu yılsa yine Reid Hoffman bu kez Toronto Üniversitesi’ne 2,45 milyon dolar, Schwarzman Harvard İşletme Fakültesine’ne 5 milyon dolar, JMB Realty emlak şirketinin kurucusu Neil Bluhm ise Chicago Kuzeybatı Tıp Merkezi’nde adına kardiyovasküler tıp alanındaki yapay zeka çalışmalarını desteklemek üzere bir enstitü kurulması için 25 milyon dolarlık yatırımda bulunmuş.
Bu bağış rakamlarının kamuoyuna açıklandığını belirtmek gerek. ABD’de 2015’ten bu yana yapay zekaya yapılan kişisel veya kurumsal bağışlar, bu alanın önümüzdeki yıllarda belirleyici olacağının bir başka göstergesi. Türk işadamlarının da Türk üniversite ve eğitim kuruluşlarına yatırım yapmaya başlamasının Türkiye’nin bu küresel yarışta söz sahibi olmasına önemli bir katkı sağlayacağından şüphe yok.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close