Genel

Akıllı saatle sosyal mesafe

Pandemi süreci bize Türk teknoloji ekosisteminin dinamiklerini gözden geçirmemiz ve hatta son birkaç yıldır katedilen gelişmeleri takiben yeniden şekillendirmemiz konusunda gözümüzü açtı. Türkiye’nin dört bir yanından gelen projeler, Türk biliminsanlarıyla girişimcilerinin bir fikri nasıl “ihtiyaca ve duruma” uydurabileceğini ve bunu ne kadar hızla yapabileceğini gösterdi.
Buna iyi örneklerden biri, Nesnelerin İnterneti (IoT) ve sensör teknolojisiyle iş sağlığı ve güvenliği konusunda faaliyet gösteren Yıldız Teknopark yerleşkesindeki Medron Teknoloji. Medron’un geliştirdiği akıllı bileklik, kişilerin birbirleriyle ne kadar yakın temas ettiği, bir mekanda ne kadar zaman geçirdiği, belirli bir metrekarede kaç kişinin bulunduğu ve insanların Covid-19 vakasına ne kadar yakın durduğu gibi virüs yayılmasıyla ilgili önemli konularda bildirimler veriyor.
İş sağlığı ve güvenliği alanlarında kendi IoT platformlarıyla kendi tasarladıklarını ürünleri kullanıcılara sunan Medron Teknoloji Kurucu Ortağı Eren Mert şimdiye kadar bu alanda katettikleri yolu şöyle anlattı: “IoT ve giyilebilir teknolojiler alanında AR-GE faaliyetlerimiz ile iş sağlığı güvenliği ve endüstriyel IoT çözümleri üretiyoruz. Özellikle fabrika ve ofis ortamları gibi ve isteğe göre ayarlanabilir hassaslık derecesine göre açık veya kapalı alan farketmeksizin konum takibi yapabiliyoruz. Bununla birlikte ortam koşullarını (sıcaklık, nem, gaz, ışık seviyesi gibi) anlık olarak izleyen sensörler ve personellerden alınan konum ve biyomedikal dataları ile birleştiren sistemler geliştiriyoruz. Bütün bu verileri kullanarak iş sağlığı ve güvenliğini dijitalleştiren Deviceye IoT platformumuzu ürünleştirdik ve çözümlerimiz birçok farklı sektörde kullanım alanı buldu.”

SOSYAL MESAFE DEVAM EDECEK

Medron Teknoloji Kurucu Ortağı Eren Mert

Koronavirüs süreciyle birlikte sosyal mesafenin korunması ve üretim alanından toplanan verilerin sürekli izlenebilirliğiyle ilgili çalışmalara koyulduklarını belirten Eren Mert, üretim aşamasındaki akıllı bilekliğin bunun bir sonucu olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Harvard Üniversitesi’nde görevli bilim insanlarının, salgının gidişatı konusunda bilgisayar simülasyonuyla yaptığı modelleme çalışmalarına göre Covid-19 sebebiyle oluşan 1,5 metrelik sosyal mesafeyi koruma farkındalığı virüs etkisini azaltsa da uyulması gereken bir kural olarak iş yaşamında karşımızda olmaya devam edecek. Kişilerin çalışma alanlarında 1.5 metreden fazla yakın ve belirli bir süreden fazla temasta olduğunda anlık uyarı verebilecek faydalı bir sistem geliştirmeye karar verdik. Fabrikalar veya ofislerde belirli bir kapalı veya açık çalışma alanında bulunan çalışanların/ziyaretçilerin hangi departmanda/bölümde/katta vb. ne kadar vakit geçirdiği ve bu esnada kimler ile aynı ortamda bulunduğu veya tehlikeli şekilde yakın temasa girdiğinin kayıtları tutularak geriye dönük takip edilebiliyor olması birçok fayda sağlayacak. Deviceye Personel Takip Sistemimize özel bir modül geliştirerek özellikle iş veren ve yöneticiler için kolaylık ve çalışanlar için önleyici ve yardımcı bir kişisel koruma sistemi geliştirmeyi amaçladık.”

Medron Teknoloji Kurucu Ortağı Eren Mert

Devlet fonlarıyla büyüdü

Medron Teknoloji Kurucu Ortağı Eren Mert
, “Proje Sanayi Bakanlığı Teknogirişim sermayesi desteği aldı ve 2014 yılından bu yana Medron Yıldız Teknopark içerisinde faaliyet gösteriyor. Medron faaliyetleri ile TÜBİTAK ve Avrupa Birliği hibe fon desteklerine birden fazla kez hak kazandı. AR-GE ödülleri aldı. Birçok yerli ve yabancı global firmayla ortak teknolojiler geliştirdi” diye konuştu.

Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close