Genel

Apple’ın yapay zekalı modeli, MM1 geliyor

Geliyooooor geliyor, Apple geliyor, yapay zekasıyla geliyor. Üretken Yapay Zeka Modeli MM1, kullanıcının fotoğraflarla ilgili sorularını cevaplayabiliyor. ChatGPT gibi genel bilgileri sunabiliyor.

Ne zamandır bekliyorduk Apple’ı. Uzun zamandır yapay zeka üzerinde çalışıyordu ama dışarıya bilgi sızmıyordu.

Apple‘ın kendi modelini çıkarmakta neden bu kadar uzun süre beklediğini bilmiyorum. Tahminimi, fazla önlem alarak prestijini al aşağı etmek istememesinden yana kullanıyorum ki bu markanın sonu olurdu.

ABD medyasına sızan Apple’ın MM1’in araştırma raporlarına göre, bu LLM modeli resmen açıklanması çok yakın.

Benim anladığım şu: Apple’ın yapay zekasının Samsung S24’ten temel olarak farkı yok. (Belki de büyük farklar vardır. Açıklanmadığı için bilmiyoruzdur) Apple minimum risk alarak yapay zekayı en güvenli şekilde kullanmak istemiş ve amacı ChatGPT gibi çok parametreli LLM geliştirme yoluna gitmemiş. (Daha çok parametre daha çok hata anlamına gelebilir)

Samsung şubatta lansmanı yapılan, cep telefonu donanım-yazılım haline getiren S24 serisinde Google Gemini’yi kullanmıştı. Apple’ın da Google Gemini’yi kullanmak için de görüşmelerde bulunduğu söyleniyor.

Bu arada MM1’ın açılımının Multi Modal 1 olduğunu tahmin ediyoruz. Yani çoklu modelli yapay zeka. Metinden görsele, görselden ses vb geçilebiliyor.

MM1‘in Meta’nın açık kaynak Llama 2 ve Google Gemini benzer özelliklere sahip bir LLM gibi tasarlandığı söyleniyor.

Yani, MM1 chatbot olarak kullanabilir, kod yazmak gibi belirli işleri yapma görevi verebilir, bilgisayar arayüzleri ve web sitelerinde kullanıcının yerine hareket etme yetkisi verebilirsiniz.

ChatGPT veya Gemini’ye göre daha az parametreli bir LLM olmasından ben Apple’ın önceliğinin yapay zekanın görsellerde kullanımı, en yüksek seviyede çözünürlük ve metin-görsel verileri arasındaki bağlamın en doğru olarak tahminlenmesi olduğunu anlıyorum.

Medya sızan Apple’ın MM1’sinin araştırma çalışmalarını anlatan belgede, şu örnek verilmiş: MM1’e, güneş ışığının sızdığı bir restoran masası ve üzerinde birkaç bira şişesi ile birlikte menü bulunan fotoğraf gösteriliyor. Sonra tüm biraların fiyatını hesaplaması isteniyor. Menüye bak doğru hesaplıyor.

MM1’ın bu özellikleri Apple ürünlerine yerleştirilecek.  Ne zaman, nasıl göreceğiz…

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close