Genel

ARYA’nın hedefi, kadın girişimciler için “milyar” dolarlık yatırım

Sosyal girişim ARYA Kadın Yatırım Platformu, BEYOND THE BILLION ile işbirliği içerisinde bir taahhüt kampanyası başlatıyor: “Türkiye ve Komşu Ülkelerdeki Kadın Girişimciler İçin 100 Milyon Dolar”. Bu girişim, ARYA’nın, kadınları ekonomik olarak güçlendirecek sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomiler yaratmaya yönelik uzun vadeli stratejisinin bir parçası. ARYA, bugüne kadar yatırım komitesi ve stratejik ortaklıkları aracılığıyla kadın ortaklı girişimlere yaklaşık 3 milyon doları aşan tutarda yatırım yaptı. Bu kampanya, 2023 yılına sonuna kadar ulusal ve bölgesel ölçekte kadın ortaklı girişimlere yatırımları artırmak hedefiyle oluşturuldu.

Daha yüksek performans göstermelerine rağmen kadın girişimcilerin sermayeye erişimi çok düşük. BEYOND THE BILLION‘ın Kurucuları ve Yönetici Ortakları Shelly Porges ve Sarah Chen, yatırımcıların kadın kuruculara 1 milyar doların üzerinde  yatırım yapılması taahhüdünde bulunması için 2018 yılında başlattıkları kampanya hedefini, dokuz aydan kısa bir sürede gerçekleştirdi. Şimdi BEYOND THE BILLION hedefine doğru ilerliyorlar. Daha çok kadının yatırım fonlarında yer almalarına odaklanıyorlar. ARYA Kadın Yatırım Platformu, Porges ve Chen’in deneyimlerinden yararlanarak Türkiye’de ve bölgede kadın ortaklı şirketlere yatırımları artırmak için taahhüt kampanyası başlatıyor.

ARYA Kadın Yatırım Platformu  Kurucusu Ahu Serter, 2023 yılına kadar kadın kuruculara 100 milyon dolarlık yatırım yapmayı taahhüt eden bölgesel bir konsorsiyumu harekete geçirmeyi ve finansman iletişim hattını hızla artırmayı hedeflediklerini belirterek şöyle konuştu: ”Daha fazla kadının finansmana erişmesi önemli. Bu hedefe ulaşmanın birçok yolu var. ARYA Kadın Yatırım Platformu, VC’ler arasında kadın  girişimcilere yatırım (gender investing) konusunda farkındalık yaratmak için BEYOND THE BILLION girişimiyle ortaklık kuruyor. Risk sermayesinin yalnızca yüzde 2,2’si kadın kuruculara gidiyor ve bölgemizde bu daha da az. ARYA da daha fazla kadın yatırımcının karar verici pozisyonlarında olması için çalışıyor. Böylece masanın her iki tarafında da cinsiyet eşitliği sağlanabilir.”

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close