Genel

Aşı endüstrisinin vaat eden girişimi: Baseimmune

Bizim en aşina olduğumuz doğal olarak BionTech ama yapay zeka temelli bir “aşı endüstrisi” oluşuyor. İngiltere’deki Baseimmune bunlardan biri.

Oxford Jenner Enstitüsü’ndeki doktoraları sırasında tanışan 3 genç biliminsanı, 2021’te 4,8 milyon pound yatırım almış. Son olaraksa 9 milyon Sterlin toplamayı başardılar. Şu anda algoritmaları koronavirüs, sıtma ve Afrika domuz gribi veteriner aşısını tahmin edebiliyor.

Yeni yatırımlar potansiyel aşıların geliştirilmesinde kullanılacak.

Baseimmune’in yapay zeka algoritması, sadece her aşının temelinde yatan bir patojenin tek bir bileşenine değil, koruyucu bağışıklık tepkisi oluşturması muhtemel tüm parçalara sahip yeni sentetik antijenler oluşturuyor. Antijen tasarımı daha sonra laboratuvar testleri ve klinik denemeler için mevcut herhangi bir aşı teknoloji platformuna beslenebilir. Bu, çeşitli hastalıklara ve potansiyel mutasyonlara karşı koruyabilecek ve gelecek için güvence altına alınmış aşıların geliştirilmesini sağlayacak.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close