Genel

Atlantik Okyanusu yapay zekadan yardım bekliyor

Coğrafi anlamda şanslı bir ülke olsak, fazlaca doğal felaketlere maruz kalmasak da başta Kuzey Kutbu ve Amazonlar bölgeleri olmak üzere, okyanuslardaki doğal yaşam alanlarının devam etmesi, gezegenimiz Dünya için elzem bir konu. Bu amaçla Avrupa Birliği tarafından fonlanan iAtlantic isimli proje, yapay zeka başta olmak üzere mevcut ileri teknolojilerden faydalanarak iklim değişikliğinin deniz canlıları üzerinde nasıl bir etki yarattığını anlamaya çalışacak. Dört yıl sürecek bu çalışmada, aralarında robot denizaltıların da bulunduğu yüksek teknoloji ürünü cihazlar, okyanusun Kutuplar’dan Güney Amerika‘ya kadar uzanan geniş bir bölümünde dijital bir harita ortaya çıkaracak.

Bu araştırmadan çıkacak sonuçlar ilgili devlerle paylaşılarak okyanustaki mevcut durum ve hangi canlıların hayatının tehlikede olduğu ortaya çıkarılacak. Projenin parçası olan Edinburg Üniversitesi‘nden Prof. Murray Roberts, iklim değişikliğinin en büyük göstergesinin deniz suyu ısısı olduğunu hatırlatarak, denizlerin ısındıkça daha asidik olduğunu ve bunun deniz canlılarının nefes alamaması anlamına geldiğini söylüyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close