Genel

Belki de LLM’ler şu anda iyi bir müşteri temsilcisi değildir

Biraz da trajikomik olaylardan konuşalım. Air Canada bir chatbot’u devreye sokmuş. Bir yolcu chatbot’a bir yakınının ölümünden ötürü yasta olduğunu belirterek uçuşunu iptal ettiğini belirterek, uçuş bedelinin iadesini istemiş. Chatbot, 90 gün içinde başvuru yapabileceğini, bedeli daha düşük bir fiyattan alabileceğini söylemiş. Halüsinasyon denen olay yaşanmış. Uydurmuş diyelim…

Ama eyvahlar olsun, Air Canada’nın öyle bir taahhütü yokmuş. Hemen botu devreden çıkarmış ve örnek teşkil etmemesi için, “Yok biz öyle bişey demedik. Chatbot ayrı bir hukuki kimlik değil mi?” iddiasıyla mahkemeye başvurmuş.

Ama hakim bu iddiayı reddetmiş.

Olay şu; yapay zekanın hayatımıza belirgin bir şekilde girmesiyle (Bu alanda Oxford gibi üniversitelerin ve uluslararası örgütlerin 2013’ten bu yana bilimsel çalışmaları bulunuyor.) yapay zekanın yasal bir kişliği olup olmadığı tartışılıyor. Her iki tarafta da duran var.

Peki referans ne olabilir? Makinenin insan gibi duyguya sahip olması. Şu andan bunun geçerli olduğunu söyleyemeyiz. Evet, duyarlı hale gelmesi, yani kendisine söylenene bazen “bir insanmışcasına” tepki vermesi onu duyarlı mı yapar?

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close