Genel

Bu filmde robot başrolde

Westworld isimli dizi insandan ayırt edilemeyen robot karakterleriyle dünyanın dört bir yanından izleyici toplamayı başardı. American History X filmiyle tanınan yönetmen Tony Kaye de bu trendden esinlenerek yeni filminde bir robota rol vermeyi planlıyor. Başrollerini Val Kilmer ve Denise Richards’ın paylaştığı 1st Born (İlk Doğan) isimli film serisinin ikincisi 2nd Born’u (İkinci Çocuk) çekmeye hazırlanan Kaye ve yapımcı Sam Khoze, filme bir robotu dahil ederek bir ilki gerçekleştirecek.

Tony Kaye

Androidin çeşitli teknik ve oyunculuk yöntemleriyle eğitileceği belirtiliyor. Filmin ABD’deki film festivalleri ve yarışmalarına katılabilmesi için Screen Actors Guild Awards’u (Ekran Oyuncuları Ödülleri) organize eden Ekran Oyuncuları Derneği’nden robotun yeteneğine ilişkin onayı alması gerekiyor. Dernek robotun oyunculuğuna kaç puan verir bilinmez, ancak bunun sinema sektöründeki otoriteler için zorlu bir görev olacağına şüphe yok. Öte yandan robotun hangi karakteri oynayacağı bir sır gibi saklanıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close