Genel

Bu uygulama tasarruf yaptırıyor


Kabul edelim, online harcamalarımızda psikolojimizin etkisi büyük. Hangimiz bir stres veya bir boşluk anında ihtiyacımız olmayan veya yüksek etiketli bir ürünü satın almadık? İşte o anda size “Yanlış yapıyorsun, satın alma. İhtiyacın yok ki!” diye fısıldayan bir dostunuz yok. Ancak ya online izinizi sürerek size finansal tavsiyelerde bulunan bir sanal asistanınız varsa?

Moneye, e-ticaret ve online satış arttıkça giderek daha hızlı büyüyen finans teknolojilerinin önemli bir parçası olan online uygulamalardan bir tanesi. Ama ilgi çekici tarafı, bir tür yapay zeka tekniği olan Doğal Dil İşleme (NLP) sayesinde psikografik ve aynı zamanda demografik durumunuzu da göz önünde bulundurarak kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunması. Finans teknolojisinde buna “Finansal İyilik Hali” deniyor. 

Moneye’ın geliştiricisi “finansal okuryazarlık girişimcisi” Özlem Denizmen. Moneye fikrinin nasıl çıktığını şöyle anlatıyor: “ Finansal özgürlük herkesin hakkı. Buna erişebilmek için de pratik, günlük kullanılabilen bir araca ihtiyaç var. Üç sene önce bunun sohbet asistanı denilen türden bir ürün olmasına karar verdim. Ağustos 2020’den itibaren Moneye mobil uygulamamızı kullanıcılara sunduk. Kullanıcılarımız arasında üniversite öğrencisi, iş insanı, ev kadını, emekli memur, sağlık çalışanı olmak üzere her meslekten ve yaştan kişi bulunuyor. Demografik özellikleri geniş bir kitleye hitap ediyoruz.”

Moneye’nin en basit anlatımla “akıllı bir telefon asistanının paraya dönüşmüş hali” olduğunu belirten Özlem Denizmen, “Moneye kullanıcılarına akıllı harcama, birikim yapma konularında yardımcı olan, onlara yepyeni sağlıklı finansal alışkanlıklar kazandıran hibrit (bot + insan) yapıda bir Kişisel Finansal İyilik Hali uygulaması. Kullanıcısının hep yanında olan, ona hedefini hatırlatan ve hedefi için gereksiz harcamalardan, yani zaaflardan tasarruf ettiren bir yol arkadaşı. Benzerlerinden farklı olarak; Moneye kullanıcılarına psikografik, demografik ve finansal açıdan kişiselleştirilmiş, bilinçlendirici ve oyunlaştırılmış bir sohbet deneyimi sunuyor. Amacımız, kullanıcılarımızın istek ve ihtiyaçlarını derinlemesine en iyi şekilde anlayabilmek. Moneye, kullanıcılarını en iyi şekilde tanıyıp onların zaaflarını öğrenerek hedeflerine yönelik birikim yapmaları konusunda yol gösteriyor.”

Bir uygulamayla nasıl tasarruf yapabiliriz?

Moneye, söz konusu finansal durum ve harcamalar olduğunda, kullanıcıdan yana. Kullanıcının zaaflarını kolluyor. Moneye Kurucusu Özlem Denizmen kullanıcıların nasıl tasarruf yaptıklarını örneklerle şöyle ifade ediyor: “Kullananlardan gördüğümüz şu ki; ilk üç hafta çok kritik, 21 gün boyunca düzenli olarak harcamalarıyla yüzleşen ve Moneye’nin paylaştığı kişiselleştirilmiş bilgi, beceri ve motivasyon mesajlarıyla bütünleşenler kendilerinde büyük bir değişim gördüklerini söylüyor. Örneğin; iş kadını bir kullanıcımız üç hafta içerisinde kredi kartı harcamalarını yüzde 40 azalttı. Başka bir örnek; Çanakkale’den doktor kullanıcımız Moneye ile hayatının değiştiğini, güzelleştiğini ifade ediyor. Üniversite öğrencisi kullanıcımız ise maddi anlamda ailesinden sonra hesap verdiği yer olarak tanımlıyor Moneye’yi.”

Moneye, insanın heyecan duyma, başarma, ilerleme gibi hislerini besleyen oyunlaştırma tekniğini de kullanarak kullanıcılara tasarruf yaptırmayı amaçlıyor.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close