Genel

Bu yılın yıldızı yapay zeka olacak

Las Vegas’ta 9-12 Ocak tarihleri düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), bu yıl yaklaşık 50 futbol büyüklüğünde bir alanda yüzlerce teknoloji firmasına ev sahipliği yaparak 180 bin kadar teknoloji ziyaretçisini toplamayı başardı. Fuara katılan teknoloji ve inovasyon meraklılarını bu yıl en çok cezbeden neydi? Tabi ki yapay zeka. “Yapay zekalı otonom araç, “yapay zeka destekli televizyon”, “yapay zekanın kullanıldığı ev robotu” gibi tanımlarla dünyanın en geniş katılımlı teknoloji fuarında yeni trend’lerini anlatan dev markalar ve start-up’lar, otomobilden ev aletlerine, ses asistanından herhangi inovatif yeni bir ürüne yapay zeka ekleyerek yeni bir dönemin başlangıcını yaptı. Tüketici artık yapay zeka kavramını satın alacağı her elektronik cihazda arayacak. Yakında bir elektronik mağazasında bir tüketicinin, “Yapay zekayı televizyonunuz var mı?”sorusuyla karşılaşacaksınız.


CES’in bu yıl “yapay zeka”
şemsiyesi altında sunduğu ürün zincir çok ama çok geniş. Özetle CES, bu cihazların hizmet ettiği alan ne olursa olsun, insanın cihazları kontrol etmesi yerine, insan gibi düşünerek görevlerini gerçekleştiren teknolojik cihazlardan oluşan bir şölen haline geldi. Bu teknolojinin en çok öne çıkan üretim alanlarıysa (sesli) asistanlar, otonom araçlar ve beyaz eşya sektörüydü. CES’te yapay zekalı ürün tanımı yapan her firmanın kullandığı slogan, “Bu cihazın nasıl çalıştığını öğrenmenize gerek yok. Bırakın cihaz, yapay zekasıyla sizi tanısın” oldu. 

YAPAY ZEKA AYIRT EDİLMELİ

Öte yandan yapay zeka tanımının amacından çarptırılarak ve popülaritesinden yararlanılarak, sadece güncellenmiş bazı ürünlerin yapay zekalıymış gibi tanıtılması CES’te dile getirilen önemli eleştiriydi. Bazı teknoloji uzmanları, “Cihazların akıllı olması, o cihazda yapay zeka kullanıldığı anlamına gelmiyor. Bazı cihazların akıllı olmasını, cihazın performansını veya bilgi işlem sürecini geliştirmek veya kullanıcıya analiz ve bilgi geri dönüşümü yapmak üzere tasarlanan algoritmalar sağlıyor olabilir. Bu, kullanılan teknolojinin yapay zeka olduğu anlamına gelmez” uyarısı yaptı. 

CES’te öne çıkan “gerçek yapay zekalı”robotların, ev asistanlarının, otonom araçın ve elektronik cihazlarının pek çoğunun, Para Dergisi’nde son bir yıldır tanıtılmış olmasıysa bu köşenin haklı başarısı oldu.CES’TEN NOTLAR:

INTEL CEO’SU BRIAN KRZANICH

*CES otomotiv markaları veya otonom araçlarla otomotiv dünyasına giriş yapan start-up’ların kendisini gösterdiği bir alan haline geldi. Bunlardan ikisi, geçen hafta Yapay Zeka’da yayımlanan Hyundai ve Çin teknoloji firmasının ürettiği Byton otonom araçlarıydı. 
Otomotiv sektörünün en üst segmentindeki iki markası Mercedes Benz ve Ferrari’den CES’te iki büyük açıklama geldi. Intel, bir yıldır üzerinde çalışılan bir projeyle Ferrari’nin yapay zeka ile donatılacağını duyurdu. Intel-Ferrari ortaklığının iddiası büyük. Intel’in Yapay Zekalı Ürünler Grup Başkanı Naveen Rao, insansız hava araçlarıyla havadan çekilen görüntülerin araçtaki yapay zeka donanımıyla birleştirilerek sürücünün performansıyla ilgili geri dönüş almasını sağlayacaklarınıbelirterek, “Bu, şimdiye kadar uygulanmamış bir yapay zeka tekniği. Uygulayacağımız yöntem, motor sporları dünyasını temelden değiştirebilecek bir teknoloji” diye konuştu.

Mercedes-Benz ise otomotiv sektöründe iki alanda atağa geçti. Bunlardan birincisi, kendi klasmanında bir ilke imza atarak rakiplerinin tercih ettiği Google ve Amazon’un sesli asistanlarını kullanmak yerine, kendi asistanını kendisi yaratarak bu teknolojiyi otonom araçlarına uygulayacağını açıkladı. Mercedes-Benz, böylece “robot taksi” konseptinin bir parçası olan sesli asistan teknolojisini kendisi geliştiren ilk marka oldu. Mercedes-Benz’in ride-hailing, yani Uber ve taksi gibi araç kiralama sistemlerini hedef alıyor. Markanın üreticisi Daimler DG‘nin, Uber ile anlaştığını ve Viaisimli araç kiralama start-up’ına yatırım yaptığını belirtmek gerek.

LG ELECTRONICS’IN HUB İSİMLİ ROBOTU
*Panasonic, LG Electronics, Samsung, Haier gibi dev elektronik markalarıysa akıllı fabrikaların ardından, nesnelerin interneti ve yapay zeka teknolojisinden yararlanarak akıllı cihazların birlikte yönetilebildiği “akıllı ev çözümleriyle”CES’te ürünlerini tanıttı. Bu alandaki ürünler o kadar zengin ki, mutfaktan yatak odasına, banyodan salona ev sahibinin sesli komutuyla görevini yerine getiren akıllı cihazlar ve robotları kapsıyor. LG’nin Teknoloji Bölümü Başkanı I.P. Park, yapay zeka platformlarının araçtan klimaya, günlük kullanılan tüm araçların kullanıcıların kişisel tercihlerine göre ayarlanmasını sağlayacağını belirterek, “Artık ürünlerimiz akıllı hizmet sunmak için kullanıcılardan öğrenecek. Kullanım kılavuzu kullanmak zorunda kalmayacaksınız” sözleriyle yapay zekanın hangi alanda kullanılırsa kullanılsın vazgeçilmeyecek ve sürekli gelişecek bir teknoloji olduğunu anlatmış oldu.

*CES’ten bazı rakamlar: 

-Akıllı cihazlar insanla iletişime geçmek ve komutları almak için sesli asistandan yardım alıyor. CES’i düzenleyen ABD Tüketici Teknoloji Derneği‘nden araştırmacı Lesley Rohrbaugh’ya göre akıllı sesli asistan pazarının geçen yıla oranla ikiye katlanarak bu yıl 3,8 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini söylüyor.


LG ELECTRONICS’İN SÜPÜRGE ROBOTU
-Elektronik markalarının akıllı çözümler sunmak için nesnelerin internetinden yararlanarak sınırsız bilgisi en hızlı şekilde kullanarak iletişim ağı kurmaları isteği, CES’te “telekomünikasyon hizmeti sunucularının bir an önce beşinci nesile, yani 5G’ye geçiş yapmaları gerektiği”tartışmalarına neden oldu. 


Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close