Genel

Çin, ilköğretime yapay zekayı getiriyor

Yapay zekayı sosyal ve ekonomik önceliği haline getiren Çin, mart ayında Eğitim Bakanlığı’nın direktiğiyle yapay zeka ve programlamayı ilkokul ve ortaokul seviyesine kadar indirme kararı aldı. Bu kararın ilk adımı olarak Guangdong eyaletinin Guangzhou kenti pilot bölge seçildi. Guangzhou‘daki yaklaşık 100 ilk ve ortaokulda yapay zeka eğitimine başlanacak. Çin‘de ticaret hacminin en yüksek olduğu kentlerden biri olan Guangzhou‘daki tüm ilk ve ortaokulların müfredatında 2022’de yapay zekanın dahil edilmesi amaçlanıyor.

Çinli yetkililer, yapay zekanın eğitimde bir devrim niteliğinde olduğunu ve küresel gelişmenin öncelikli olarak bu teknolojiye bağlı olduğunu belirtirken, Çin’deki 21’inci Yüzyıl Eğitim Araştırmaları Enstitütüsü Direktör Yardımcısı Xiong Bingqi, yapay zeka derslerinin dahil edilmesinde acele edilmemesi ve toplumun bu teknolojiye olan ihtiyacının yanısıra okulun eğitim koşullarına bağlı olarak derslerin müfredata eklenmesine karar verilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Xiong, “Bu dersler körü körüne verilirse kaliteden yoksun kalır” yorumunu yapıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close