Genel

Denizaltı dünyası ondan sorulur


O, Massachussets Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve yapay zeka laboratuvarı CSAIL tarafından geliştirilen bir “doğa harikası“. Adı, SoFi. Balık gibi görünüyor, balık gibi hareket ediyor. Ama tam olarak bir robot. Üzerine yerleştirilen kameralar sayesinde denizaltında olup bitenden haber veriyor. SoFi, daha önce geliştirilen balık robotlarla karşılaştırıldığında açık ara önde. 3D teknolojisiyle üretilen balık robot, gerçek bir balık gibi farklı derinliklerde yüzebiliyor ve bulunduğu derinlikte kalarak gezmeye devam edebiliyor. Bir operatör tarafından kontrol altına alına bilen SoFi’yi suyun altına bıraktığınızda önünü görmeden belirli bir yöne doğru gidebiliyor. Ancak sağa veya sola dönmek için operatöre ihtiyaç duyuyor. 


Önceki balık robotlara göre çok daha sessiz olan ve görüntüsüyle tam bir balığıandıran SoFi, hayvanların şekli ve hareketlerinden yola çıkarak geliştiren robot tasarımı olan “biyotaklit”in en iyi örneklerinden biri. SoFi’nin “su altı biyolojisi uzmanı” olarak görev yapacağını söyleyen CSAIL’den Daniela Rus, “SoFi, bizim için su altındaki canlılarla ilgili bilgiler toplayacak. Bu bilgiler doğa için çok önemli” diye konuşuyor. 


Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close