Genel

Dijital, gayrimenkul ve inşaat sektörünü de dönüştürüyor

Pandeminin hem şirketlerin hem de bireylerin dijitalleşmedeki hızına hız kattığını biliyoruz. Kurumsal ve bireysel hayatlarımızı devam ettirmemiz için dijital dönüşüm hız kazanmakla kalmadı, dönüşümün kapsadığı alanlar da genişledi. Bu alanlar artık e-ticaret, perakende, tedarik zinciri gibi yaşamsal ihtiyaçların hızlıca karşılanmasıyla sınırlı değil. İnsanın temel ihtiyacı olan barınma ve en pahalı mülklerimiz olan gayrimenkul, dolayısıyla inşaat sektörü de bu hızdan nasibini aldı.
Perakende ve gayrimenkul alanlarında danışmanlık, fuar, sponsorluk, etkinlik hizmetleri veren Alkaş‘ın üst düzey iki ismiyle tüm bu sektörlerin, özellikle de inşaat ve gayrimenkul sektörünün teknolojiyle nasıl dönüşeceğini konuştuk.
Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş, dijital dönüşümün bu sektörde verimliliği artırdığını belirterek bu sektörü ilgilendiren takipten hesaplamaya pek çok alana teknolojinin dahil olduğunu belirterek şöyle konuşuyor: “BIM diye tabir edilen bina tanımlama metotlarında olduğu gibi değişik teknolojilerle bir takım inşaat sürecinde inşaatların modellemesini yapabilecek olan takip sistemleri ile modellemenin yapılabildiği ve gelecek yıllarda daha kolay, daha hızlı sonuçlar alabilme olasılığı yaşanır hale geliyor. İşletme aşamasına geçilmiş gayrimenkullerde de farklı takip sistemleriyle raporlama yöntemlerinin de hızlanmasıyla çok daha seri kararlar almaya yönelik yenilikler ve gelişmeler gerçekleşebildi. PropTech dediğimiz gayrimenkul sektörü teknolojileri konusunda her geçen gün yeni uygulamaları, dijital dönüşümü daha hızlı kılmak adına da izlemeye devam ediyoruz.”

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş

Teknolojiyle birlikte pek çok kişinin büyük yatırımlarını start-up’lara, uygulamalara yönlendirdiğini biliyoruz. Yeni nesiller artık satın almaktan çok kiralamaya geçmek eğiliminde. Peki bu durum gayrimenkullerin değerini düşürecek mi? Avi Alkaş bu soruya ise şöyle cevap veriyor: “Özellikle Ege kıyılarımızdan başlayarak Türkiye’de bu konuda değişik bir talep doğduğunu gözlemliyoruz. Nitekim geçtiğimiz yıl boyunca kıyı bölgelerimizdeki gerek gayrimenkul gerek ise bitmiş konutların fiyat artışları yaşanması en önemli göstergelerinden biri olarak karşımıza çıktı. Yine çalışma sürelerinin haftalık gün sayılarının değişmesiyle beraber ticari gayrimenkullerde de önemli değişiklikler olduğunu beklemek mümkün. Evden çalışma, uzaktan çalışma gibi yöntemlerinin de gelmesiyle birlikte farklı gayrimenkul taleplerinin doğacağını öngörebiliriz. Dolayısıyla ticari gayrimenkulün bir diğer noktası olan depolama hizmetleri için lojistik ve e-ticaretin gelişmesiyle birlikte buradaki evlere servis yapılan, gerek gıda gerek ise değişik alışveriş olanaklarının teslimat kanalları içinde kentsel lojistiğinde evlere daha fazla girebileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte gayrimenkulde yaşanan talep, yatırım aracı olmaya devam edecek. Ancak turizm sektöründe gördüğümüz otelcilik sahasına olan talebin azalması ama buna mukabil geçtiğimiz yaz döneminde gördüğümüz talep artışı ve insanların sağlık kaygılarıyla daha farklı binalara yönelmesi veya havalandırması olan yüksek katlı ofisler yerine, daha düşük katlı belki de iş parklarının gelişebilecek olmasını da bir öngörü olarak ortaya koymak mümkün.”

AÇIK ALANLI MİMARİLER

Pandemi, artık başta insanların kalabalık halde bulundukları ofis ortamları, dolayısıyla plazalar ve AVM‘lerin tasarlanmasında da değişikliklere yol açacak. Bu durum şehir planlaması, akıllı şehirler gibi temel konuları da ilgilendiriyor. Avi Alkaş bu iki temel alanda yaşanacak değişiklikleri ise şöyle sıralıyor: “Burada özellikle açık havalı bölümlerinin daha fazla olduğu inşaatların devreye girebileceğini ve belki de geçmişte gördüğümüz ofis katlarındaki kapalı alanlar yerine her katta havalandırma ihtiyaçlarına cevap verebilecek olan yapılar gelebileceğini düşünüyorum. Mimaride de daha yayvan, toplu ulaşımın ve hızlı ulaşımında gelişmesiyle beraber yoğun kent merkezlerine daha uzaklardan gelmeyi olası kılacak yeni yapılanmalara gidilebileceğini söyleyebiliriz. Burada tabii ki kent içi taşımacılık ve insanların yaşam alanlarına yakın yerlerde çalışma olanaklarını sağlaması bakımından da esnek kullanımlarda ve de farklı hibrit yapılardaki iş yerlerinin gündeme gireceğini, buradaki paylaşım ekonomisinin de getirdiği gelişmelerle birlikte yaşamımızda bu uyumlamalara olasılık sağlayacak olan yeni bina türlerini öngörebileceğiz. Bu noktada takibi ve enerji kullanımını daha verimli kılacak olan teknolojiler ön plana çıkacak. Dolayısıyla gerek sensörlerle gerek bu konudaki farklı teknolojik izlemeye olanak sağlayacak teknolojilerle, kullanılmayan mekanlardaki aydınlatma, havalandırma gibi enerji ihtiyaçlarını en aza indirecek veya toplu taşıma yerine yakın mesafedeki bisiklet gibi yenilenebilir enerji kullanılacak araçların ön plana çıkmasıyla birlikte bu tür ulaşım araçlarının park edilebileceği yeni yerler ve ihtiyaçlar ortaya çıkacak. Sağlık açısından filtrasyon ve havalandırma sistemleriyle beraber hijyenik uygulamalarında ön plana çıkacağı teknolojileri de görmek mümkün olacak.”


Digital Network Alkaş

Alkaş Yönetim Kurulu Başkanı Avi Alkaş ve
Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer

Alkaş Genel Müdürü Yonca Aközer, Alkaş’ın faaliyet gösterdiği alanlardan biri olan e-ticaret, perakende konularında da pandemi sonrasında yeni çözümler bulmaya kafa yorduklarını belirterek bu amaçla Digital Network Alkaş‘ı hayata geçirdiklerini belirterek şöyle konuştu: “Birçok şirket ertelemiş oldukları dijital yatırımları öne çekti. Hızlı dijitalleşen ülke ve şirketler pandemi sürecini daha az zararla atlatacak. Bu yüzden önümüzdeki 10 yıl ise dijitalleşen şirketlerin devri olacak. Pandemi süresince fark ettik ki, ülkemizde ve tüm dünyada sanal ağların ve yepyeni bağlantı yöntemlerinin iş hayatındaki etkisi gün geçtikçe artıyor. Biz de yeni nesil iş yapış şekillerinin güçlü temsilcisi Digital Network Alkaş’ı hayata geçirdik. İş bağlantılarınızı tek bir platformdan yönetebilir, diğer üyelerle B2B toplantılar yapabilir, ilgilendiğiniz sektörlere yönelik canlı yayınlara, eğitimlere katılabilir, araştırma ve raporlara, sektörden haberlere bu platformdan ulaşabilirsiniz. Pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte dönüşüme hızla ayak uydurarak farklı sektörlerde toplam 50’yi geçen canlı yayın ile 20 binin üzerinde sektör temsilcisine ulaştık. “

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close