Genel

Dijital ikizinize hazır mısınız?

Önümüzdeki yıllarda insanların birbirine “senin hala bir avatarın yok mu?” diye soracağını duyar gibiyim. Bu sanal uygulamanın, dijital dünyanın en eğlenceli araçlarından biri olacağını tahmin etmek güç değil. Bu akım Hollywood filmlerinde yıllardan bu yana denendikten sonra son bir yıldır fiziksel olarak ulaşılması zor olan, ancak bireylere sanal ortamda birebir hitap edebilecek ünlüler tarafından sahiplenildi. Bunlardan biri, Hintli alternatif tıp uzmanı-yazar Deepak Chopra, diğeriyse müzisyen-girişimci will i.a.m.
Deepak Chopra, dünya çapında ünlü, konferanslar veren ve insan bedeniyle ruhunun ne kadar bütünsel olduğunu anlatan bir uzman. Ancak ondan özel seans almak herkesin harcı değil. Şimdiyse dijital Chopra‘nın herkese ulaşması mümkün. Avatar Deepak Chopra, “gerçek Deepak Chopra”nın kitaplarını tanıtmak ve okuyucusuyla bireber ilişki kurmak üzere geliştirilmiş bir yazılım ürünü. The AI Foundation tarafından geliştirilen bu uygulama, gerçeğinin yerine geçemese de okuyucuyla daha samimi bir ilişki kurmasına neden oluyor.

Dijital Deepak Chopra

Öte yandan Chopra‘nın bu uygulamayı araç olarak kullanmasında “hayati bir gerçek de var”. Chopra bu durumu şöyle açıklamış: “73 yaşındayım ve çok sağlıklıyım. 35 yaşında gibi hissediyorum ama biliyorsunuz ki fiziksel olarak bu dünyadan ayrılacağız. Djital Deepak ben gittiğimde benim yerime geçebilir ve yapay zekalı bir uygulama olduğundan insanlarla etkileşilerek öğrenebilir.”

CHOPRA’YA BEDAVA

Dijital Deepak Chopra‘nın en önemli özelliği, uygulamayı kullanacak kişinin “gizli kalması şartıyla” sağlık bilgilerini paylaşmasına olanak vermesi. Dijital uygulamalardaki en büyük etik tartışmalarından “veri mahremiyeti” konusuna temas eden bu uygulamanın insan yararına olabileceğini savunan Chopra, ekibindeki uzmanların bu verilerden yola çıkarak kişiye sağlık tavsiyelerinde bulunabileceğini söylüyor.
“İleride herkesin bir dijital ikizi olacak” derken, bunun bir fantazi olmadığını sanırım şimdi daha iyi anlıyorsunuz.

Dijital bebek

The AI Foundation isimli şirket, insanların öldüklerinde “unutulmaması” için yola çıkmış durumda. Şimdilik Deepak Chopra gibi ünlü gönüllüler için bedava olan bu uygulamanın, diğer tüm yapay zekalı uygulamalar gibi daha akıllanması ve öğrenebilmesi için veriye, ayrıca da gönüllülere ihtiyacı var. Şirketin kurucusu ve CTO’su Rob Meadows, öncelikle bu teknolojinin insanlar tarafından nasıl karşılanacağını ve toplumda nasıl etkilerinin olacağını görmek istediklerini belirtiyor.

DEEPFAKE TEHLİKESİ

Dijital will.i.am.

Son yıllarda müzisyen-prodüktör rolünün yanısıra teknoloji girişimciliğiyle öne çıkan Black Eyed Peas grubu üyelerinden will. i. a.m. de avatara sahip olan diğer ünlü. Müzisyen, yapay zekanın iyi karakteri olarak tanımlanan “Demir Adam” karakterini üstlenen Robert Downey Jr.’ın Youtube için yapımcısı olduğu The Age of A.I. (Yapay zeka Dönemi) isimli 8 bölümlük belgesel-dizinin danışmanlarından. will.i.a.m. sahibi olduğu elektronik şirketi “i.am+” aracılığıyla tanıştığı bir şirket sayesinde belgesel-dizide 3 boyutlu avatarını oluşturdu.

Dijital karakterler

Dizinin birinci bölümünde avatarın oluşturulması aşaması anlatılırken, ünlü müzisyen fotoğrafının çekilmesi ve bunların dijital ortama aktarılarak üçüncü boyutu kazandırılmasıyla ilgili olarak, “Kendinizin dijital ikizini görmek çok garip. Benim gibi ses çıkarıyor, ben ne yaparsam onu yapıyor. Ancak beni mükemmel taklit edebilecek bir dijital ikizimin olması, bu durumu deepfake teknolojisine dahil ediyor” endişesini dile getiriyor. Bu nedenle will.i.a.m. avatarının sesinin kendisininkinden farklılaştırılmasını istiyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close