Genel

Dudaklarınızı okuyor

 

İngiltere’deki Londra Queen Mary Üniversitesi’den biliminsanları makine öğrenmesi yardımıyla dudak okuyabilen bir yazılım geliştirdi. Binlerce saatlik yazı videolarını sistemi yükleyen uzmanlar, sistemin kendi kendine dudak okumayı öğrenmesini sağladı. İşe Youtube’dan 140 bin saatlik insan konuşması videoları yükleyerek başlayan uzmanlar, her ses birimi veya bir kelime sesi için ağız hareketi içeren birkaç saniyelik video klip ortaya çıkaran bir program tasarladı. Konuşmaların olmadığı görüntüleri videolardan çıkaran sistem zaman içinde dudak okumayı öğrendi. Eğitimden geçen yazılım, daha sonra hiç görmediği 37 dakikalık bir video ile test edildi. Yapay zeka bu videodaki kelimelerin sadece yüzde 41’ini yanlış tanımladı. Hala hata yapıyor olması sizi yanıltmasın. Uzmanlar daha önceki çalışmalarda hata oranının yüzde 77 olduğunu belirtiyor. ABD’deki Columbia Üniversitesi’den bilgisayar mühendisi Hassan Akbari, bu uygulamanın bir cep telefonuna entegre edilmesi halinde işitme zorluğu yaşayanlar için çevirmen rolü oynayabileceğini belirterek, aynı yararı konuşma engeli olanların da göreceği yorumunu yaptı.

Geçmiş yıllarda yapılan bir deneyde de, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın dudakları okunmuş, daha sonra bir yazılım marifetiyle konuşması değiştirilmiş, böylece video’ların nasıl değiştirilerek sosyal ortamda insanları kandırabileceği ispat edilmişti
Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close