Genel

E-eğitimde dijital ikiz

E-eğitim ile ilgili teknolojik bakımdan önümüzde iki önemli unsur var. Bunlardan biri, pandemi sonrası da devam edecek olan dijital eğitim ve bu alanda kullanılacak teknolojilerin hem öğretmen hem de öğrencilerin kullandığı mevcut cihazlarla uyumu. Bu alandaki teknolojiler; yapay zeka, bulut ve sanal gerçeklik başta olmak üzere tam gaz ilerlerken, bu teknolojilerden faydalanılabilmesi için bazı platformlar veya cihazlar geliştiriliyor.

Görüntüleme teknoloji markası ViewSonic, Türkiye’de de piyasaya sürdüğü myViewBoard yazılımıyla sınıf ortamının dijital ikizini geliştirmiş. Türkiye’nin de dahil olduğu ViewSonic Ortadoğu ve Avrupa Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit, hem öğretmen hem de öğrencilerin işini kolaylaştıracak bu platformu şöyle anlatıyor: “myViewBoard, tamamen uzaktan eğitimdeki talepleri karşılayabilmek için geliştirildi. Bu nedenle ekosistemin tüm parçaları kullanıcıların hayatlarını kolaylaştırmak üzerine kurulu. Her gün genişleyen içerik kütüphanesi, 70’e yakın dil arasında çeviri yapabilmesi, reklamsız Youtube içeriklerini gösterebilmesi gibi birçok özelliği kullanıcıların basitçe kullanabilecekleri hale getiren bu ekosistem, geleneksel eğitim ve dijital eğitim modellerinin arasında denge oluştururken her iki modelde de istenildiğinde kullanılabiliyor. myViewBoard ile programınızı ister online ister örgün biçimde planlayabilirsiniz.” 

MyviewBoard ilk başta interaktif bir beyaz tahta yazılımı gibi görünebilir ama aynı bulutta olduğu gibi, bağımsız ekosistemlere uyum sağlaması gerek. Üstelik ortaya çıkan bu platformun etkileşim bakımından verimli ve öğrenciler için görsel bakımdan ilgi çekici olması beklentisi mevcut. Koçyiğit, tüm bunların önemine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Oluşturulan ekosistem sayesinde dijital teknolojileri kullanarak düşüncelerin ve fikirlerin hazırlanmasını ve ilgili kişilere aktarımını kolaylaştıran ilgi çekici görsel alanlar yaratarak, öğrencilerin mekan fark etmeksizin katılımı teşvik ediliyor. Özel olarak seçilmiş eğitim içerikleri ve öğretmenler için hazır ders planları, eğitmenlerin zaman planlamalarını kolaylıkla yapabilmelerini sağlıyor. Dersler ister sınıf içerisinde ister dışarısında rahatlıkla anlatılabiliyor. myViewBoard ekosisteminin sunduğu araçlar ve dersler fiziksel ve sanal sınıflar arasında istenildiğinde geçiş yapılabilmesini mümkün hale getiriyor. 

myViewBoard Classroom aracı, öğrencilerin derse gösterdikleri ilginin de takip edilebilmesini sağlıyor. Belli bir süre etkinlik göstermeyen veya farklı pencerelerde etkinlik gösteren öğrencileri tespit edebilen sistem, ayrıca bu bilgileri gerçek zamanlı olarak da eğitmenin bilgisine sunuyor. Sistem, öğrencinin bağlantı ve dersi takip durumunu gösterirken, soru sormak isteyen öğrencileri de bildiriyor.”

Yapay zeka uyumlu

ViewSonic Ortadoğu ve Avrupa Bölge Müdürü Hasan Koçyiğit, myViewBoard’un bulut, yapay zeka gibi en son geliştirilen teknolojilerin tümünü kullanabildiğini belirterek, “Ekosistemin en önemli özelliklerinden birisi de sağladığı geniş entegrasyon alternatifleri. myViewBoard sayesinde, hemen hemen her türlü altyapıyla entegre olmak ve bir arada çalışabilmek mümkün. Bunların çoğu da web temelli teknolojiler ile cihaz bağımsız bir şekilde gerçekleştiriliyor” diyor.

myViewBoard, eğitim sektörü odaklı geliştirilse de kurumlar tarafından da tercih ediliyor. Saha personelini, bayilerini ya da kurum içi eğitimlerini bu ekosisteminden yararlanılarak gerçekleştiriyor. 


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close