Genel

E-ticarette canlı yayın dönemi

E-ticaret çılgınlığına pandemiyle birlikte hepimiz adapte olduk. Yaş gözetmeksizin hepimizin alışveriş için çoğunlukla tercih ettiği yöntem artık dijitalde yatıyor. Bu trendin katlanarak büyüyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle Türkiye’deki bu pazara yabancı e-ticaret şirketlerinin ilgisi de artıyor.

Türkiye merkezli dijital içerik ajansı Loggers and Partners da canlı yayınla alışverişe odaklanmış. Loggers and Partners Kurucu ortağı Murat Dikmen’e göre,  Türkiye’deki e-ticaret pazarı zaten büyümekteydi, pandemi bu süreci hızlandırmış oldu.

E-ticaret, TÜBİSAD‘ın verilerine göre 2015-2019 arasında toplamda yüzde 35 düzeyinde önemli bir büyüme sağladı. Pandemi, bu büyüme oranını neredeyse 3’e katladı. We Are Social’ın Hootsuite ile birlikte hazırladığı “2021 Dünya Dijital Raporu”na göre, Türkiye’de geçen yıl kişi başına yapılan e-ticaret miktarı, bir önceki yıla göre yüzde 92 oranında artarak 304 dolara ulaştı. Değerlendirmeler de sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da e-ticarette önümüzdeki 5 yılda beklediği büyümeyi 1 yılda gerçekleştirdiğini söylüyor.

Loggers and Partners Kurucu Ortağı Murat Dikmen

Murat Dikmen, bu dev pazarın büyümesiyle birlikte artan potansiyeli şu sözlerle aktarmaya devam ediyor: ”Elde olmayan nedenlerden dolayı ortaya çıkan bu sonucun, 2021 yılında daha bilinçli ve odaklı olarak devam edeceğini tahmin ediyoruz. Kurumlara e-ticaret alanında danışmanlık sunan Dopigo adlı bir girişimin yayınladığı E-Ticaret Görünüm Araştırması bu açıdan dikkat çekici. Buna göre ankete katılan satıcıların yüzde 46’sı e-ticarete 2020 yılında başladığını açıklamış. Yeni başlamalarına rağmen online pazaryerlerinde etkinliklerini artarak sürdürmeyi planlamaları büyüme trendinin 2021’de de hız kesmeden süreceğinin en önemli kanıtı. Araştırmaya katılan satıcıların yüzde 67’si 2021’de en çok satışı online pazaryerlerinde yapmayı beklerken,  yüzde 17’si web sitelerinden daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor. Bu rakamlar, 2021 yılının da e-ticaret yılı olacağını bizlere söylüyor.”

KULLANICIYLA ETKİLEŞİM

Peki, canlı yayında satışın avantajları neler? Neden tercih edilmeli? Dikmen, dijital istatistikler konusunda ünlü Hootsuite platformunun 2021 için açıkladığı dünyanın önde gelen dijital trendleri arasında ilk sıralarda canlı yayında satış yer aldığını belirterek, “Tüketiciler e-ticarete yöneldikçe online satın almaya götüren süreçlerle ilgili beklentileri de artıyor. Online almayı planladıkları ürünü, daha detaylı görmeyi ve yakından tanımayı istiyorlar. Amerika’da bu konuda yapılan bir araştırma; tüketicilerin yüzde 66’sının, yani yaklaşık 3’te 2’sinin, satın almayı planladıkları ürünle ilgili kısa bir video izlemeyi tercih ettiğini söylüyor. Yüzde 84’ü bir marka videosu izledikten sonra ürünü satın almaya ikna olduğunu söylüyor. Dolayısıyla canlı yayında satış imkanı öncelikle tüketicilerin ürünleri daha iyi tanımalarına imkan veriyor. Satın alma deneyimini geliştirirken, pazarlama etkileşiminin satışa dönüşme oranını da artırıyor” diye konuşuyor.

Canlı yayında satışın, e-ticaret markaları için yüksek etkileşim ve değerli bir içerik sağladığını ve kullanıcıların beğendikleri ürünleri bu yayınlarda sunulan fırsatlarla yayından çıkmadan anında satın alabildiğini hatırlatan Murat Dikmen, “E-ticaret platformlarına ürünleri üzerinden orijinal içerik yaratmaları ve videolar yoluyla dijitaldeki varlıklarını artırmaları açısından da önemli. Bu sistemde markalar, hem mobil uygulama ve web siteleri hem de Youtube kanalları üzerinden canlı yayınla müşterilerine ulaşabiliyor, bu şekilde sundukları anlık fırsat ve indirimlerle ürünlerine yönelik ilgiyi yüksek tutarak anlık satış gerçekleştirebiliyorlar. Ürünle tüketici arasındaki etkileşimi yukarı taşıması ve markaların pazarlamada doğrudan tüketiciye dokunarak satış yapabilecekleri bir yöntem olması açısından giderek daha fazla ilgi görüyor” diye konuşuyor.

INFLUENCER’LARIN ETKİSİ BÜYÜK

Coresight araştırma şirketinin verilerine göre 2019 yılında, dünyada 60 milyar dolar düzeyinde online satış, canlı yayın etkileşimiyle gerçekleşti. Rakamın bu yıl ve önümüzdeki yıllarda katlanarak artacağı tahmin ediliyor.

Canlı yayınların çekici unsurlarından bir tanesinin influencer kullanımı olduğunu ifade eden Loggers and Partners Kurucu Ortağı Murat Dikmen, “Dünyaca ünlü isimlerin de bu alanda farklı başarılar elde ettiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yılın kasım ayında Kim Kardashian’ın Çin’in büyük e-ticaret canlı yayın platformu Viya üzerinden yaptığı sadece birkaç dakikalık yayın, kendi adını taşıyan parfüm markasından Çin’de 15 bin şişe satılmasını sağladı. Markaların bu alanda ünlü kullanımına yönelmesinin nedeni, klasik pazarlamada olduğu gibi kampanyanın etkisini artırma hedefi. Buna ek olarak dijitaldeki erişim açısından da önemli bir katkı sağlıyor” diyor.

N11 KULLANIYOR

Loggers and Partners canlı yayında satış uygulamasını Türkiye’de ilk kez Türkiye’de en çok ziyaret edilen ilk 3 e-ticaret platformundan biri olan n11.com ile hayata geçirmiş. Farklı alt yapıların kullanıldığı projede, n11.com ve mobil uygulaması üzerinden aynı anda her çarşamba canlı yayında ürünler tanıtılıyor ve kullanıcılar beğendikleri ürünleri bu yayınlarda duyurulan özel fırsatlarla yayından çıkmadan anında satın alabiliyor. Murat Dikmen, “Canlı yayında tanıtımı ve kampanyası yapılan ürünlerin çok kısa sürede -hatta dakikalar içinde – tükendiğini gördük. Bundan sonraki aşamada canlı yayında sağlanan performansın marka ve e-ticaret platformlarında hızlı yeni ürün tedarik etme sürecine yansıtılması düşünülebilir” diye konuşuyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close