Genel

Elektrikli 4 tekerlekliler izleniyor

Dijital dünyada nesnelerin interneti sayesinde birbirine bağlanan elektronik cihazlar kendi aralarında sayısız veri alışverişinde bulunuyor, bu veriler bulutta toplanıyor. İstediğimiz zaman kişisel ve kurumsal olarak kullanabileceğimiz verilerin hayatımıza değer kattığı değerin artık farkındayız. Bu verilerin bazı kontrol merkezlerinde toplanarak burada kamu yararına dönüşmesi de söz konusu. 
Bu konu, son olarak 20’den fazla otomotiv üreticisinin elektronik araçlardaki verileri Çin hükümetine aktarılması iddiasıyla gündeme geldi. Tesla, Volkswagen, BMW, Daimler, Ford, General Motors, Nissan, Mitsubishi gibi dev uluslararası markaların ürettiği elektronik araçlar, başta konum olmak üzere, sensörleri sayesinde “topladığı” tüm verileri dünyanın her yerinde üretici firmaya iletiyor. ABD’deki haber ajansı Associated Press’e (AP) göre bu veriler Çin’de resmi makamlarla da paylaşılabiliyor. 

Çin hükümetinin önünde iki büyük hedef var: yolsuzlukla mücadele ve yapay zeka teknolojisini resmi bir strateji haline getirmek. Çinli yetkililer bu verilerle halk güvenliğini sağlamanın yanısıra, endüstriyel gelişim ve altyapı planlamaları yaparak yolsuzluğun da önüne geçmeyi amaçladıklarını söylüyor. Çin’deki yasalar uyarınca tüm bu veriler Şanghay Elektrikli Araç Kamu Veri Toplama Merkezi’nde toplanıyor. AP‘ye ismini vermeden konuşan bir hükümet danışmanı, verilerin Çin hükümetinin isteği üzerine paylaşıldığını, otomatik aktarımın söz konusu olmadığını belirtirken, diğer yandan otomotiv üreticilerinin Çin’deki veri paylaşım yasasını “karlı” gördüklerini söylüyor. AP‘nin yorumuna göre, verilerin paylaşılıyor olması otomotiv üreticilerinin rekabetteki pozisyonlarını daha iyi almalarını sağlıyor. 
Otomotiv üreticilerinin Çin’e elektronik araç satma yarışında olduğunu bir kenara not ettikten sonra, Volkswagen Grup’un Çin’deki yöneticisi Jochem Heizmann’ın konuyla ilgili yorumunun da dikkat çekici olduğunu belirtmek gerek: “Temelde bir arabada oturmanızla bir AVM‘de cebinizde cep telefonunuzla dolaşmanız arasında fark yok ki.”

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close