Genel

En çok kazandıran ve en hızlı yükselen meslek: makine öğrenmesi mühendisliği

ABD’nin en büyük iş ilanı sitesi Indeed‘in yaptığı araştırmaya göre, ABD’de 2018’de en yükselişte olan meslek, makine öğrenmesi mühendisleri oldu. Ülkede en çok talep gören ve en yüksek maaşın verildiği 25 mesleğin yer aldığı listesinde, makine öğrenmesi mühendisleri ilk sırayı aldı. Buna göre makine öğrenmesi mühendislerine artan talep bir önceki yıl göre yüzde 344 oranında artış gösterdi. ABD’de bu mesleği yapanların ortalama yıllık maaşı 146 bin 85 dolar olarak belirtildi.

Listenin geneline bakıldığında, 25 mesleğin 9’unun teknolojik veya teknolojiyle ilintili meslekler olduğu göze çarpıyor. Yazılımcılara talepteki artış yükselmeye devam ediyor, ancak en çok makine öğrenmesi mühendisleri yükselişte. Öte yandan listenin 13’üncü sırasındaki bilgisayarlı görme mühendisleri yıllık ortalama 158 bin 303 dolarlık maaşla listenin en çok kazananları. Ancak talep oranı yüzde 116 artışta olduğu için listenin 13’üncü sırasına yerleşmiş. Bilgisayarlı görme görüntünün tanımlanması, görüntüdeki hareketin algılanması, görüntünün onarılması veya birden fazla görüntünün üç boyutlu modelinin hesaplanması konularını içeren ve medikalden sanayi üretimine, askeriyeden otonom araçlara pek çok ve farklı sektörlerde kullanılan bir tür sinir ağı alt başlığı olarak tanımlanıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close