Genel

Giyimde geri dönüşüm teknolojisi

Son yıllarda küçük markalarla başlayan çevre dostu ve sürdürülebilir giyim modası büyük markalara da sıçradı. Forbes‘a göre giyim/aksesuar kategorisinde en çok küresel satışı yapan Christian Dior/LVMH‘den sonra gelen Nike ve Adidas, geri dönüşümlü plastikten yapılan ayakkabılarıyla çevre dostu markalar arasına girdi. Adidas, 2024 yılına kadar ayakkabı ve giyimde plastik fiber gibi polyester malzemeler yerine, geri dönüşümlü plastik kullanacağını açıkladı. 2017’de 1 milyon çift, 2018’de 5 milyon çift üreten Adidas, 2011 hedefini 11 milyon çift olarak belirlemiş durumda. Geçen yıl 5 milyon çift geri dönüşümlü plastik ayakkabı üretilmesi, 40 tonluk plastik atığın kullanılması anlamına geliyor. Geri dönüşüm teknolojisinin geldiği nokta, Adidas ve Nike‘in ürünlerinde kendisini gösteriyor.

Nike da plastik atıkları azaltmak amacıyla geri dönüşümlü malzemeleri kullanıyor. Markanın Reuse-A-Shoe (Ayyakabını Tekrar Kullan) isimli kampanyayla, Joyride isimli ayakkabıları dönüştürülüyor. Nike, Air serisinin 2008’den bu yana yüzde 50 geri dönüştürülmüş malzemelerden yapıldığını belirtirken, geçen yıl kıyafet ve ayakkabıda kullanılan polyesterin yüzde 19’unun geri dönüşümlü olduğunu bildirdi.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close