Genel

Görseli müziğe dönüştürmek mi? Bu ancak yapay zekanın işi olabilir!

Paya dayalı kitle fonlama sistemini Türkiye’de hayata geçiren ilk platform olan fonbulucu, Invest platformu üzerinden fonlamaya açarak yatırımcılarla buluşturduğu yeni kampanyasının yapay zeka teknolojileriyle görsel malzemelerden müzik üreten CroMagnon Art olduğunu duyurdu.

Fotoğrafları ve görsel objeleri renkleri üzerinden analiz ederek müziğe çeviren yapay zeka destekli müzik servisi CroMagnon Art kampanyasında, 25 Ekim 2021 tarihinden itibaren 1 yıl içinde 684 bin TL  tutarında fona ulaşmak hedefleniyor. 2020 Mart’ta geliştirilen CroMagnon Art,  dünya genelinde görsellerden müzik üreten ilk yapay zeka uygulamalarından biri. Görselleri renk ve dokuları üzerinde analiz eden bir görüntü işleme algoritması ve bunu müziğe çevirebilen bir yapay zeka uygulaması olarak özetlenebilecek proje, dijital sanatlara yönelik talebin arttığı bu dönemde birçok farklı alanın ihtiyacını aynı anda çözmeyi amaçlıyor.  Geliştirilen görüntü işleme ve yapay zeka modelli servis ile sisteme yüklenen resimler renk ve dokuları üzerinden işlenerek özgün müzik üretimi sağlanıyor.  Yaratılan bu servis ile markalar ürünleri için görsel temelli müzikler oluşturarak, müşterilerinin markaya yönelik aidiyetlerini pekiştirebiliyorlar. Ayrıca telifsiz müziğe ihtiyaç duyan bağımsız film ve oyun üreticileri ile influencer’lar da içerikleri için uygun ücretlerden yararlanarak aylık üyelikle görüntülerle uyumlu, berrak, etkili ve telifsiz müzik üretimi gerçekleştirebiliyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close