Genel

Görüntü işlemede “küresel marka” olma yolunda ilerliyor

Üretim ve perakende sektörlerinde görüntü işleme teknolojisinden alınan sonuçlar maliyetleri o kadar azaltıyor ki, her iki sektör de bu teknolojiye kayıtsız kalamıyor. Bu durum, bu teknolojinin doğal olarak yaygınlaşacağı anlamına geliyor. Türkiye’de de bu alanda çalışan pek çok yapay zeka girişimi var. Ancak Cognitiwe AI bu alanda “terzilik” yapmaktansa “bu teknolojiyi ürünleştirerek küresel bir açılım yapmaya hazırlanan ilk girişimimiz” diyebiliriz.

Cognitiwe AI, Motiwe şirketinin içinden, video alanındaki 14 yıllık tecrübesini yapay zeka teknolojilerle birleştirerek geçen yıl kurulan yepyeni bir ürün oraya koymuş. Bu ürün geliştirme sürecinde hem yerli, hem yurtdışı ürünleri incelemiş ve hedef müşterileri dinlemiş. Sonuç olarak daha önce çok fazla çözüm üretilmemiş ürünlere odaklanılmış. Odaklanırken de bu ürünlerin en çok ihtiyaç duyulduğu ve firmaların da arayış içinde olduğu üretim ve perakende dikeylerine çözüm üretmeyi tercih edilmiş. Cognitiwe AI, perakende ve üretim için birçok farklı çözüm geliştiren girişimlerin genelde aynı alanlara odaklandığını tespiti etmiş.

ÖNGÖRÜ, TAHMİNLEME, ANOMALİ TESPİTİ

Cognitiwe AI Kurucu Ortağı ve CEO’su Atilla Algan (Solda) ve Kurucu Ortak Mete Bayrak

Bundan sonrasını Cognitiwe kurucularından Mete Bayrak’tan dinleyelim: “Müşterilerin en büyük beklentisi taze meyve ve sebze gibi reyonlarda stok ve kalite kontrol yönetimi veya üretimde daha üretimin başında kalite problemlerinin oluşabileceğini tespit eden sistemlerin onlara sunulmasıydı. Biz de hem zor olan, hem fazla çözümün olmadığı bir alana odaklandık ve yaklaşık 3 sene süren bir geliştirme süresinin sonunda da müşterilerimize ulaştık. 

Ürün geliştirme aşamasında çözümü ikiye ayırdık. Birincisi gerçek zamanlı kontroller yapmak, ikincisi ise bu kontrolleri yaparken ürettiğimiz verileri, topladığımız çevresel verilerle birleştirerek öngörüler yapabilmek. Perakende de bu sayede sayılamayan ve kontrolü zor olan meyve ve sebze reyonlarında kasaların yerlerini tespit ediyor, içlerinde bulunan ürünleri tanıyor ve kasaların doluluklarını tahminliyoruz, sonrasında ise ürünlerin taze olup olmadığını da yine standart IP kameralar aracılığı ile tespit ediyoruz. Burada ürettiğimiz veriler sayesinde de hangi mağazada hangi ürün günün hangi saatinde daha fazla tükeniyor, hangi ürünler uzun süre kasada kalıyor ve bozulmaya başlıyor öğreniyoruz. Yapay zeka algoritmalarımız kolayca şu üründen şu miktarın üzerinde koyarsan günün şu saatinden itibaren bozulmaya başlayabilir şeklinde uyarılar verebiliyor. Yine üretimde benzer bir mantıkla, pres hattında kalıplardaki milimetrik taşmaları tespit ediyoruz ve tonaj, saç kalınlığı, ısı gibi diğer değerleri de toplayarak yine kendi geliştirdiğimiz yapay zeka algoritmaları ile saç üzerinde yırtılma veya deformasyon olmadan önce bu sıkıntıların oluşabileceğini tespit edip, tonaj vs bilgilerinin değiştirilmesini sağlıyoruz.”

Ürünleşmedeki amaç, küresel alanda markalaşmak

Türkiye’de Migros, Tofaş, Borusan Mannesmann; yurtdışında Dubai Migros ve Carrefour, Katar’da Almeera ve Litvanya’da Maxima,  Cognitiwe AI’in ürününü kullanıyor. Cognitiwe AI kurucularından Mete Bayrak, “Çözümümüzü bir ürün haline getirdiğimiz için benzer sektördeki müşterilerimizden elde ettiğimiz deneyimler bizim AR-GE yapmamıza ve yeni özellikler geliştirmemiz faydalı oluyor. Bu nedenle çok fazla odağımızı dağıtmadan ürün geliştirmek ve ilgili sektörlerde dünya lideri olmak en büyük hedefimiz” diyor.

Microsoft ile 10 seneden fazladır devam eden işbirliği, Cognitiwe AI’in elini güçlendiriyor . Mete Bayrak, “Microsoft Türkiye ve Ortadoğu/Afrika bölgesindeki ilk ISV (Bağımsız Yazılım Satıcısı) iş ortaklarından biriyiz ve Cognitiwe ürününü geliştirirken de Microsoft teknik ekibinden ciddi anlamda destekler aldık. Geliştirdiğimiz ürünler Microsoft Azure mimarisi üzerinde çalışıyor ve Microsoft’un IP Co-sell statüsündeyiz. Yani Microsoft’un dünyadaki herhangi bir ülkesinde bir müşterisi bizim sunduğumuz ürün benzeri bir çözüme ihtiyaç duyar ise ilgili ekip bizimle temas kurup müşteri ile tanıştırıyor ve sonrasında süreci biz ilerletiyoruz. Bu şekilde sadece Türkiye değil, küresel anlamda çok büyük müşterilere ulaşma ve ürünlerimizi anlatma şansımız oluyor. Microsoft, Migros için geliştirdiğimiz ürünümüzü CNN International’da haber haline bile getirdi” diye konuşuyor.

Tofaş da Cognitiwe AI’ın ürününü kullanıyor

Bünyesinde 15 kişinin çalıştığı Cognitiwe AI, Motiwe şirketi altında 2021’de kuruldu.  Eylül ayında 600 bin dolar yatırım alan Cognitiwe AI, yurtdışında Ortadoğu bölgesinde daha çok perakende odaklı müşterilere giderken, Avrupa’da da üretim ve perakende pazarına ulaşmaya çalışıyor. Avrupa’a şirket kuruluşunu tamamlayan Cognitiwe AI, Talinn ve Milano’da ofis açtı.

Cognitiwe AI kurucularından Mete Bayrak: “Biz bir proje şirketi değiliz. Geliştirdiğimiz bir ürün var ve bunu müşterilerimize sunuyoruz. Şirket olarak vizyonumuz stok yönetimi ve kalite kontrol alanında perakende ve üretim dikeyinde dünya lideri olmak. Bunu yaparken de kendi geliştirdiğimiz derin öğrenme algoritmaları sayesinde sorunlar oluşmadan bu kontrolleri yaparak müşterilerimize ciddi anlamda zaman ve maddi tasarruf sağlamak. Yatırım turumuz sonrası ana hedefimiz yurtdışı.
Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close