Genel

Görüntünüz artık mükemmel olacak

Yakın gelecekte “görselliğe” daha çok önem vereceğiz. E-ticaret büyüdükçe ve online platformlarda insanların kendisini ifade etme biçimi fotoğraflara, videolara kaydıkça teknolojinin görsel alana yapılan yatırımları da artıyor. Eylül ayının sonunda Almanya‘nın Köln kentinde gerçekleştirilen dünyanın en büyük fotoğrafçılık etkinliği Photokina’da bunu net olarak görebildik. Türkiye’den de pek çok firmanın katıldığı bu fuarın yıldızı da yapay zeka oldu.

Photokina’da katılan profesyonel ve amatör fotoğrafçılar, yapay zekalı kameralardan ve bu teknolojinin GPS kullanmadan yer bildirim ve fotoğraftaki eksik noktaları doldurma özelliğinden oldukça etkilendi.

Photokina’da öne çıkaran başka bir alansa drone’lara yerleştirilen yapay zekalı kameralar oldu. Endüstriyel, medikal veya ticaret amaçlı kullanılan drone’lara entegre edilen kameralar iş ve toplumsal hayata son derece olumlu katkılar sağlıyor. Son olarak SharkSpotter (Köpek Balığı Tespit Edicisi) isimli drone, Avustralya’da her yıl 10-20 kişinin ölümüne neden köpek balığı saldırılarının önüne geçmek için geliştirilmiş. Eylül ayı sonunda dört kaplan köpekbalığının tespit edilip öldürülmesini sağlayan bu yapay zekalı drone, böylece olası dört saldırıyı önlemiş. Avustralya sahillerinde yüzen insanların ve sörfçülerin kabusu olan bu köpek balığı türü, SharkSpotter sayesinde denizde insanın bulunduğu sahile yakın bölgelerde yapay zekalı kameralar tarafından tespit edilebiliyor. Makine öğrenmesi sayesinde denizdeki canlının köpek balığı mı veya tehlikeli başka bir hayvan mı olduğu tespit edilerek eş zamanlı olarak sahil güvenlik birimlerine haber veriliyor.

Fotoğraf ve görüntü insan hayatında giderek daha çok yer alırken, dijital görüntülerle daha çok ilgilenen kesim olan gençleri unutmayalım. Bu yıl küresel olarak geçen yıla oranla yüzde 12 düşüşle, 2,35 milyon dijital kameranın satılması bekleniyor. Bu düşüşe neden olan etkenlerin başında gençlerin dijital fotoğraf veya video edit eden uygulamaları tercih etmesi geliyor. Görünen o ki, gelecekte iş ve sosyal hayattaki iletişimlerimizin tamamını video aracılığıyla yapacak, dijital işlemlerimizi zenginleştirilmiş görüntü teknolojileriyle gerçekleştireceğiz.

 

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close