Genel

Güvenlikte dijital dönüşüm “bariyer” oldu

Dijitalleşme her alanda olduğu gibi, güvenlik alanında da fiziksel ortamları dönüştürüyor. Ülkemiz, güvenlik ve önlemleri konularında oldukça deneyimli. Ancak fiziksel ortamlardaki güvenlik yöntemlerinin geliştirilmesi için de Ar-Ge çalışmalarına ihtiyaç var. Arma Kontrol bu konuda ülkedeki en büyük ve deneyimli markalardan biri.

Arma Kontrol, 2006’da kurulan ve tamamı Türk mühendislerden oluşan Ar-Ge ekibiyle yüksek güvenlik önlemler gerektiren alanlara özel bariyer ve güvenlik teknolojileri geliştiriyor. Şirketin fiziksel güvenlik önlemleri konusundaki deneyimi kıtalararası da biliniyor. Arma Kontrol, Türk Malı logosunun bu alanda dünyada giderek yaygınlaştırılmasına çalışıyor. Bunun için günümüzün değişen ihtiyaçlarını takip eden ve teknolojik trendleri takip eden Arma Kontrol, yılda 2 bin mantar bariyer, 400 road blocker, bin adedin üzerinde kollu bariyer üretiyor.

Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal, hangi ürünlerle hangi sektörlere cevap verdiklerini şöyle anlatıyor: “Ürünlerimizle hayatın her alanında yer alan sektörlere ürün geliştiriyoruz. En küçük üretim tesisinden alışveriş merkezlerine, holding binalarından güvenlik ve kontrolün gerekli olduğu her sektörde ürünlerimizle yer alıyoruz. Ürün gruplarımız arasında; road blocker, mantar bariyer, kollu bariyerler, sel bariyerleri, yer tuzakları, otopark geçiş sistemleri, turnikeler, kayar kapı ve motorları, kişisel otopark direkleri ve trafik ekipmanları bulunuyor. Ürünlerimiz yurt içinde ve yurt dışında kamu ve özel sektördeki birçok önemli noktada kritik noktaların güvenliğini sağlıyor. Yer aldığımız referans projeler arasında, devlet binaları, askeri tesisler, petrol tesisleri gibi güvenliği üst düzeyde tutulan kritik noktalar bulunuyor.”

Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal

Türkiye’nin güvenlik konusunda hassas bir ülke olduğunu hatırlatan Koray Kartal, “Güvenlik insanların en temel ihtiyaçları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Her tür duruma karşı önlem almak, günlük hayatımızın olmazsa olmazı bir parçası haline geldi. Özellikle güvenlik anlamında günlük yaşantımızda yürüme yollarından, ev ve iş yerlerimizin giriş-çıkışları, iş güvenliği gibi konular başta olmak üzere istenmeyen olaylar yaşanabiliyor. Güvenlik sistemleri üretimin ve hayatın rutin akışının sorunsuz bir şekilde devam etmesi için son derece önemli. Bugün korunmasız bir alan her türlü tehlikeye açık durumdayken alınacak güvenlik önemleriyle bu alanı ve alan içindeki kişileri güvence altına alabilirsiniz. Örneğin; freni patlayan bir aracı, buzlanmadan dolayı kayan bir aracı ya da tümüyle kötü niyetli araç saldırılarını bariyerlerle insanlara zarar vermeden önleyebilirsiniz. Bu yüzden güvenlik sistemleri ve bariyerlerine her zaman ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca güvenlik sistemleri kişiler ve kurumlar için özel alanların yaratılmasına da katkı sağlar. Güvenlik sadece Türkiye için değil her ülke, her kurum ve tesis için önemli. Bariyer ve güvenlik sistemleriyle, hırsızlık gibi riskleri ortadan kaldırarak maddi kayıpların önüne geçebilir, kişilerin huzur içinde işlerine odaklanmalarını kolaylaştırabilirsiniz” diye konuşuyor.

YAPAY ZEKAYA YATIRIM

Dijital dönüşümün en ileri teknolojileri de güvenlik sektörüne dahil olmuş durumda. Koray Kartal, bu teknolojileri Nesnelerin İnterneti (IoT), Hizmetlerin İnterneti ve Siber-Fiziksel Sistemler altında üç başlıkta toplarken, üretim söz konusu olduğunda yatırımların otomasyon ve robotiğe odaklandığını söylüyor. Kartal, şöyle konuşuyor: “Üretimdeki ve ürünlerdeki standardizasyonu, kaliteyi en üst noktaya çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm bunlara ek olarak 2020’nin ilk aylarında yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti üzerine Türkiye’de faaliyet gösteren WOC Yazılım’ı satın aldık ve 1.5 milyon TL’lik yatırım yaptık. Bu yatırımla birlikte görüntü işleme, yapay zeka, güvenli geçiş yazılımları geliştirerek, 2021 yılında 5 ülkeye yazılım ve teknolojileri ihracatı gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Son teknoloji sensörler ve yazılımlarla donattığımız ürünlerimizde yapay zeka ve makine öğrenmesini sağlayarak, hizmet verdiği ortamdaki verileri toplayıp analiz ederek, otomatik olarak tehdidi algılaması ve insana ihtiyaç duymadan tehdide karşı gerekli pozisyona geçmesini amaçlıyoruz. Büyük kısmını yapay zeka teknolojileri ile donattığımız bariyerlerimizle yine insan hatalarını da en aza indirmeyi hedefliyoruz. Yapay zeka ve makinelerin internetinin yer aldığı ürünlerimiz henüz geliştirilme aşamasında. Gerekli test ve güvenlik denemeleri sonrası ürünü piyasaya sunacağız. “

YENİ FABRİKA İLE ÜRETİMDE YÜZDE 60 ARTIŞ

Arma Kontrol Kurucusu Koray Kartal, üretime geçtikleri yeni fabrikalarında Ar-Ge merkezi kurarak cirolarının yüzde 20’sini Ar-Ge’ye ayıracaklarını bildiriyor. Bu yıl üretim hedefleri doğrultusunda İstanbul Beylikdüzü’nde yeni bir fabrika açtıklarını belirten Kartal, “5 milyon TL’lik yatırımla hayat verdiğimiz fabrikamız ile üretim kapasitemizi de yüzde 60 artıracak ve dış pazarlara odaklanacağız. Kiralama modeliyle yatırım yaptığımız yeni fabrikada akıllı şehirlere yönelik projeler, insansız ödeme teknolojisi, yeni tasarım ve ürünlere odaklanarak, mevcut müşteri sayısını iki katına çıkarmayı planlıyoruz. Dış pazar ve ihracat ağırlıklı ürünleri geliştireceğimiz tesiste, ilk etapta otoban bariyerleri, ödeme sistemleri üreteceğiz. İstihdamımızı da yüzde 30 artıracak tesisimiz, Arma Kontrol’ün Avrupa’ya açılan kapısı olacak. Yeni yatırım planlarımızda da yeni tesisimizin geliştirilmesi üzerine odaklanacağız. “

GÜVENLİKTE BU TEKNOLOJİLER ÖN PLANDA

Arma Kontrol Kurucusu Koray Kartal, ileri teknolojiler söz konusu olduğunu şu dört alanında makro trendler arasında yer aldığını ifade ediyor: ”Sektörümüzde yapay zeka, nesnelerin interneti, artırılmış gerçeklik ve robotik teknolojiler daha fazla yer alacak. Biz de bu teknolojiler doğrultusunda yatırım odağımızı belirliyoruz. Günün gelişen ve değişen ihtiyaçlarının yanı sıra kişi ve sektörlere özel çözümler sunak için gerekli yatırımlarımızı her geçen gün artırıyoruz. “

Türkiye’deki güvenlik bariyeri pazarının yüzde 40’ına sahip olan ve pazardan 14 milyon TL’lik gelir elde eden Arma Kontrol’un cirosunda ihracatın payı ise yüzde 45.

60 ÜLKEDE GÜVENLİĞİ SAĞLIYOR

Arma Kontrol üretimin yüzde yüzünü yurtiçinde gerçekleştiriyor. Öte yandan 60 ülkeye güvenlik sistemleri ihraç ediyor. Bunlar arasında Güney Kore, Fransa, Suudi Arabistan, Katar, BAE, Malezya gibi farklı coğrafyalardan ülkeler bulunuyor. Arma Kontrol Kurucusu ve Genel Müdürü Koray Kartal ihracat yaptıkları ülkeler ve geleceğe dönük planları içinse şunları söylüyor: “İhracatımızın yüzde 60’ını road blocker, mantar bariyer ve yüksek güvenlikli ürünler oluşturuyor. 2020 yılında ihracatımızı bir önceki yıla göre yüzde 20 artırarak yaklaşık 2,5 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdik. 2021 yılında yeni ürün ve teknolojilere odaklanarak ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısını da 75’e taşımayı amaçlıyoruz. Bugün dünya güvenlik ve bariyer pazarından yüzde 15 pay alıyoruz. Her geçen gün ihracatımızı artırmaya yönelik girişimlerde bulunuyoruz. Bu anlamda Ar-Ge’ye her yıl ciddi yatırımlar yapıyoruz. 2021 yılında da ihracatımızda yüzde 30 artış hedefliyoruz. Rusya ve Meksika gibi yeni pazarlar için görüşmelerimiz devam ediyor. ABD, Çin, Japonya, İngiltere ve İspanya gibi teknolojik rekabetin son derece yoğun olduğu pazarlarda da yer almak istiyoruz. “

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close