Genel

Hassas tarımla gerçek zamanlı müdahale

Gezegenimiz Dünya’nın geleceğine ilişkin kaygılandığımız en temel doğal sorun, su kaynaklarının kuruması ve buna bağlı olarak da gıda kaynaklarının azalması. Genomik ve nanoteknolojik yeni bilimsel yöntemlerin yapay zekayla biraraya gelmesiyse, su ve açlık gibi başlıca insanlık sorununa çare bulacak gibi görünüyor.

İngiltere’nin Birmingham Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, ismine “hassas tarım” denilen, yeni nesil tarımın teknolojiden yardım alarak toprağa, mahsule nasıl anında, “gerçek zamanlı” müdahale ederek her yıl milyonlarca insanın açlıktan ölmesinin önüne geçebileceğini gösterdi. Geliştirilen yeni yöntemler tarımsal faaliyetlerde verimliliğin artmasına neden olurken, bir arazideki mahsullerin nasıl çeşitlendirilebileceğini veya farklılaştırılabileceğini, araziden nasıl en fazla verim alınabileceğini, toprağın nasıl daha kaliteli hale getirilebileceğini, tarımsal faaliyet için gereken türlü ölçümlerle tarımdan nasıl “yüksek oranda, kesin bir sonuç” alınabileceğini ortaya koyuyor. Tarımdan alınan verim artmakla kalmıyor, faaliyetteki emek boşa gitmiyor ve tarımsal atıklar da azalıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMLER

İngiliz uzmanlar, iklim değişikliğiyle birlikte ortaya çıkan sürdürülebilir tarımsal faaliyetlerin teknolojik gelişmeler ve verilerden sonuç çıkarmak üzere yapay zeka ile birlikte yürütüleceğinin altını çizerken, Birleşmiş Milletler’in (BM) açlıkla ilgili çizdiği korkunç tabloya bir göz atmamız gerek.  BM’ye göre 2030 yılına kadar 840 milyon kişi açlıktan etkilenecek. Dünya nüfusunun yaklaşık yüze 9’ununsa açlık çektiği belirtiliyor.

Araştırmaya imza atan bilim insanlarından Iseult Lynch, “Bu soruna sürdürülebilir çözümler bulmak için daha kesin ve yeni yaklaşımlara ihtiyacımız var. Malzeme bilimi ve enformatik gibi farklı alanlardaki bilgilerin de tarıma entegre edilmesi gerek. Nanoteknoloji ve yapay zeka, ortaya yüksek oranda sonuç alabileceğimiz kesin bir tarım çıkararak sürüdürebilir gıda üretim için önemli bir fırsat teşkil ediyor” diye konuşuyor.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close