Genel

Hesaplama gücü 7 kat arttı

Yapay zekanın meziyetlerinin gelişmesi hangi etkenlere bağlı? Bunlardan en önemlisi beynin nasıl çalıştığını henüz tam olarak bilmememiz ve bu yönde yapılan tıbbi çalışmaların hangi aşamada olduğundan haberdar olmamamız. Klinik çalışmaların matematiksel ortama dönüşüp akademik veya ticari hale gelmesinden sonra, bu teknolojinin iş ve pratik hayatımıza ne zaman ve ne kadar yansıyacağı ise yapılan entelektüel ve ticari yatırımlara bağlı.

Bugün yapay zekayı ne kadar kullandığımızı, Elon Musk’ın kurucusu olduğu Open AI’ın yaptığı araştırma açıklıyor: Büyük yapay zeka modellerini geliştirmek için kullanılan hesaplama gücü, 2012’den bu yana her 3,4 ayda ikiye katlamış.

Bilindiği üzere, yapay zekanın çıkışı ve gelişmesi son 10 yılın işi değil. 1950’lerden bu yana kullanılan bu teknolojinin ne kadar hesaplama gerektiğine bakan Open AI, 1959-2012 yılları arasında bu hesaplama gücünün her iki yılda ikiye katlandığını görmüş. Bu “hesaplamaya” göre, bugünkü hesaplama gücü daha önceki hesaplama gücünden yedi kat fazla. Bu hesaplama yapılırken, geçen yıl Open AI’ın geliştirdiği GPT-2, Google’ın dil modeli BERT, Deep Mind’in StarCraft 2 oynama modeli AlphaStar gibi, son iki yıldır yapay zeka bakımından “önemli bir aşama” olarak kabul edilen bu modeller dahil edilmemiş.

MIT Technology Review’un analizine göre, bu gelişimin bir de çevreye ve ekonomiye maliyeti var. Geçen yıl yapay zeka uzmanları bu gelişmenin çevresel boyutlarının alarm verecek düzeyde olduğunu belirtirken, Massachusetts Üniversitesi’den araştırmacıların haziran ayındaki analizinde bu bilgisayar hesaplarının doğaya karbon emisyonu olarak dönüştüğünü hatırlatmak gerekir. Bu analizde önemle altı çizilen başka bir noktaysa, zengin özel şirket yatırımlarının yapay zeka araştırmaları söz konusu olduğunda akademik çalışmaları bir nevi zayıflattığını bildirmesiydi.

Bu endişelerle ilgili olarak ABD’deki Allen Yapay Zeka Enstitüsü, araştırmacıların bundan sonra performans sonuçlarıyla birlikte, çalışmalarının finansal ve hesaplama gücü maliyetlerini de açıklamasını önerdi.

Open AI ise, yasa koyucuların akademik ve endüstriyel laboratuvarlar arasındaki açığı kapatmak için akademiyi fonlaması teklifinde bulundu.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close