Genel

İdlib’de hayat kurtarıyor

machine learning

Geçtiğimiz günlerde yabancı basında okuduğum, makine öğrenmesinin de kullanıldığı, algoritmaların öngörü kabiliyetine dayanan bir uygulama çok dikkatimi çekti. ABD’li bir girişimci, eski bir ABD diplomatı ve Suriyeli bir yazılımcı tarafından geliştirilen bu erken uyarı sistemi uygulaması, Telegraph gazetesine göre Suriye rejiminin bombardımana tuttuğu alanda yaşayan sivillerin hayatını yüzde 27 oranında kurtardı. Suriye’de iş savaşın başladığı 7 yıl önce siviller birbirleriyle walkie-talkie aracılığıyla iletişim kuran sivillerin şimdi en büyük yardımcısı Hala Systems isimli bu start-up’ın geliştirdiği bu uygulama.

Photo credit: DHA

Anlatılana göre, rejimin bombardımanı altındaki İdlib kentinde yere yerleştirilen alıcılar ve makine öğrenmesi sayesinde bombardımana hazırlanan uçağın rejim mi Rus uçağı mı olduğu, nereden ve ne zaman kalktığı, hızı ve izlediği yol “tahmin edilerek” bu bilgiler mesajlaşma uygulamaları akıllı cep telefonu aracılığıyla Telegram, WhatsApp ve Facebook aracılığıyla alarm veriyor. Bu uygulama kentin hangi bölgesinin vurulacağı ve hangi bölgelerin tehlike altına olduğu öngörüsünde de bulunarak sivillerin saklanmasını sağlıyor. İki yıl önce İngiltere hükümetinin de destek vererek uygulamaya koyduğu bu teknolojinin bu süre boyunca 2 milyon kişiyi uyardığı ve ölümleri yüzde 27 oranında azalttığı söyleniyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close