Genel

İki üniversitenin rover başarısı


Türkiye’de azımızın haberi olabilir ama ODTÜ ve Özyeğin üniversiteleri geçtiğimiz haftalarda European Rover Challenge isimli, 2014 yılından bu yana her yıl düzenli olarak Polonya‘da gerçekleştirilen Avrupa’nın en prestijli uluslararası uzay ve robotik yarışmasında ilk 10’a girdi.
Yarışma geçmiş yıllarda takımların ürettikleri araçlar ile Polonya’da Mars esas alınarak hazırlanmış alanda fiziksel olarak mücadele etmeleri ile gerçekleştiriliyordu ancak bu yıl pandemi nedeniyle farklı bir formatta gerçekleşti.

Yarışmada takımlar, Polonya’daki alanda yer alan komite tarafından sağlanmış keşif aracını kendi ülkelerinden kontrol etti.
Yarışmacıların gerçekleştirmeleri beklenen dört ana görevden ilki bilim göreviydi. Takımlara yarışma öncesinde alandan İHA ile çekilmiş görüntüler ve alanın dijital yükselti haritası iletildi. Yarışmacıların verilen model ve fotoğraflarla, alandaki jeomorfolojik ve jeolojik yapıları araştırarak bu yapıların özellikleri, görece yaşlarını ve nasıl oluştuklarını içeren bir araştırma raporu oluşturmaları istendi. Bu araştırma raporundaki bulguları yarışma esnasında keşif aracını kullanarak alanda yaptıkları gözlem ve çektikleri fotoğraflarla desteklemeleri beklendi. Diğer görevlerde ise yarışmacılardan kendi algoritmalarını geliştirip yazılımlarını araca aktararak aracın haritada belirlenen noktalara otonom hareketini sağlamaları, bir panelde robot kol ile uzaktan kontrolle operasyon yapmaları, proje sürecini ve detaylarını jüriye sunmaları isteniyordu.

ODTÜ’YE ÖZEL ÖDÜL

ODTÜ (METU) takımı adına konuşan ODTÜ Rover Takım Üyesi Ceren Özüçelik, “Takımımız bu sene finalinde 33 uluslararası takımın yer aldığı ve ilk defa katılmış olduğu yarışmada En İyi Bilim İnsanları özel ödülünü almasının yanı sıra genel sıralamada 4. olarak yer aldı. Böyle önemli bir yarışmada bu başarıları ülkemize getirebilmiş olmak bizim için büyük bir gurur kaynağı. Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Çekya, Kolombiya, Hindistan, Polonya, İspanya’dan takımlar ilk 10’da yer aldı. Ülkemizin bir başka değerli takımı ÖzÜ Rover ile birlikte ilk 10’da iki Türk takımı olarak ülkemizi temsil etmek bizim için çok gurur vericiydi” şeklinde konuştu.

HENÜZ İKİ YAŞINDALAR

METU ROVER Ekim 2018’den bu yana ODTÜ Makina ve İnovasyon Topluluğu bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor. 29 üyesi bulunan ekip mekanik, yazılım, elektronik, bilim, organizasyon ve finans olmak üzere 5 ayrı alt takımdan oluşuyor. Takım üyeleri makina, bilgisayar, elektrik ve elektronik, endüstri, metalurji ve malzeme, havacılık ve uzay mühendisliği, fizik, endüstriyel tasarım bölümlerinde öğrenim görüyor.Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close