Genel

Kariyerinizi dönüştürmeye hazır mısınız?

Bu yılın başından bu yana yaşadığımız pandemi süreci, yaşam şeklimizi birkaç açıdan değiştirdi. Bunlardan birisi, hem öğrenciler hem de profesyoneller açısından, evde smart working’e (akıllı çalışma) adapte olmamız oldu. Yani akıllı cihazlarımızla pek çoğumuz evden çalıştık. Video toplantı platformları artık sosyal medya platformları kadar iyi kullandığımız çözümler haline geldi. Bu süreç işlerimizi dönüştürmemize neden oldu. Hatta kimileriniz bu süreçte kariyerimizi dönüştürmeye başladık. Djitalleşme kendisini tüm iş alanlarında daha da hissettirirken kariyer dönüşümünde yeni bir yol haritası belirlenmesi gerekiyor.
Bu yol haritasını kendimizin belirmesi çok zor. Yola çıkarken yön belirlemekte zorluklarla karşılaşan profesyoneller ve yüksek lisans-doktora öğrencileri için ABD’de kurulan Kariyer Dönüşüm Akademisi, farklı yöntemlerle kariyer dönüşümü için yeni bir pencere açıyor. Kariyer Dönüşüm Akademisi‘nin kurucusu Arzu Tekir, kurumsal hayattan akıllı şehir teknoloji konularında danışmanlık yapan Miami merkezli Urbanite Venture şirketinin de kurucusu. Tekir, Türkiye’de kurumsal yaşamda akıllı şehirler alanında başlayan kariyerini önce danışmanlığa, ardından hem deneyimlerini aktarmak hem de bu kez sosyal fayda sağlayan bir girişime dönüştürmüş.

Urbanite Venture ve Kariyer Dönüşüm Akademisi’nin kurucusu

FON OLUŞTURMAK İSTİYOR

Üç yıl önce ABD’ye taşınan Tekir’in amacı, kurumsal hayatta öğrendiği “fon oluşturma” becerilerini kullanarak kariyer becerilerini dönüştürmekte “gerçekten kararlı” adaylara gerçek bir fırsat sunuyor.
“Ne istediğini bilen profesyonellerin ve girişimcilerin kariyerlerini dönüştürmelerine, özgüvenle yola devam etmelerine ve işlerini büyütmelerine yardım etmek amacıyla bu akademiyi kurdum” diyen Arzu Tekir, kariyeri boyunca çalıştığı ilgili profesyonellerle işbirliğine giderek giderek insanlara “küçülen dünyada” yatırım bulma, uluslararası alana açılma konusuna yardımcı oluyor.
Dört haftalık bir eğitim programı tasarlayan Arzu Tekir, pandemi sürecinde tamamladığı “Şimdi Senin Zamanın, Öğrenilmiş Dersler Kitabı/ 21 Günde Kariyerini Dönüştür” kitabından yola çıktığını belirterek, “21 günde kariyerinizi nasıl dönüştüreceğinizi, hayal ettiğiniz işi yapıp, hakettiğiniz geliri nasıl kazanacağınıza ilişkin en temel, en gerekli bilgileri ve kendim için de kullandığım ve faydasını gördüğüm yöntemleri bir plana dönüştürdüm. Kişisel bloğum için kariyerini bir alandan tamamen başka bir alana taşıyan Türk kadınlarla yaptığım röportajlar, ardından kadınların pandemiden nasıl etkilendiği ve Türkiye’de iş yaşamındaki cinsiyet eşitsizliği konularındaki araştırmalarım bir eğitim programına dönüştü. Halk sağlığı krizi ile harmanlanmış ekonomik krizde kendilerine çıkış yolu arayanlar, bu programla mutlu ve tatmin oldukları bir iş yaşamına sahip olacak, istedikleri dönüşümü başlatabilecek güce ve güvene sahip olup kariyer yolculuklarında edilgenliği bir kenara bırakarak, kendi rotalarını kendileri belirleyecekler” diyor.

İNGİLİZCE ÇOK ÖNEMLİ

Arzu Tekir

“Çok uluslu kurumlarda çalışma ve kurduğunuz girişimi dünyaya açma noktasında İngilizce çok kritik. İngilizce aksan düzeltme konusunda Pronounciation Pro’nun kurucusu Annie Ruden, İngilizce etkili ve güvenli konuşmalar yapmak için Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Global Public Speaking’in kurucusu Allison Shapira, katılımcıların kendi kişisel markalarını oluşturmada fotoğraf çekimlerini planlamalarında da Neris Studio’nun kurucusu Gözde Çoban ile işbirliği yaptık” diyen Arzu Tekir, gerek kendi kariyerindeki tecrübeleri, aldığı liderlik eğitimleri, verdiği mentorlük –danışmanlık-liderlik eğitimleri ve gözlemlerinden yola çıkarak başkalarına da yararlı olmayı amaçladığını söylüyor.

EĞİTİMDE SANAL GERÇEKLİK ORTAKLIĞI

İki yıl önce blockchain, sanal gerçeklik ve 5G üzerine araştırmalar yapmak başlayan Arzu Tekir, blockchain teknolojilerinin akıllı şehirlerde uygulamalarını anlatan “Blockchain for Smart Cities, Simplified”(Akıllı Şehirler için Basitleştirilmiş Blockchain) başlıklı bir e-kitap hazırlamış. Tekir’in kurucusu olduğu bu alanlardaki danışmanlık şirketi Urbanite Venture, film animasyonu teknolojileriyle bilinen Sunovatech ile pandemi sürecinde eğitimi ilgilendiren VR Academi isimli bir proje işbirliğine gitmiş. Arzu Tekir, “Eve kapanmak zorunda kalan dokuz yaş ve üzeri çocuklara sanal gerçeklik, üç boyutlu modelleme gibi konularda online eğitim vereceğimiz, eğitimlerin sonunda çocukların kendi masal şehirlerini tasarlayacakları bir proje hayata geçirdik.
VR ve AR teknolojileri çok yeni olmamakla birlikte son yıllarda uygulama alanları gelişti. Kullanılan aletler hem hafifledi, görüntü aktarma hızları iyileşti hem de maliyetleri düştü. 5G ile hız daha da artacak. Bu teknolojilerin global ekonomiye katkısının beş yıl içinde 476 milyar dolar, 2030’da da 1,5 trilyon dolar olacağı öngörüleri yapılıyor. Urbanite Venture LLC olarak, Sunovatech’e Amerika’da ve Türkiye’de ki iş ortağı olarak yeni pazar ve iş fırsatlarının geliştirilmesi, büyüme stratejileri ve fon ve yatırım geliştirme başlıklarında destek vereceğiz”
şeklinde konuşuyor.

KURUMSAL YAŞAMDAN SOSYAL GİRİŞİMCİLİĞE

Kariyerine İstanbul’daki teknoloji şirketlerine akıllı şehircilik konusunda danışmanlık da yaparak başlayan Arzu Tekir, Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün (WRI) EMBARQ sürdürülebilir ulaşım programı ülke ofisini de kuran isimler arasında yer alıyor. 2015 yılında gerçekleşen değişimle, WRI (World Resources Institute)‘in Sürdürülebilir Şehirler programının global stratejisini oluşturan ekipte yer aldı ve Türkiye direktörlüğünü yürüttü. İki yıl sonra kurumsal yaşamı bırakan Tekir, ABD’de taşınarak Urbanite Venture’ı ,son olaraksa sosyal girişim kuruluşu Kariyer Dönüşüm Akademisi’ni kurdu.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close