Genel

Kimyamızı değiştirecek

Kevin Ryan, Prof. Michael Shatruk, Jeff Lengyel (soldan sağa)

PwC’nin geçen hafta yayınladığı bir rapor, “Yapay zeka ve makineler işimizi elimizden alacak mı?” distopyasına karşıbir cevap ortaya koydu. Buna göre yapay zeka önümüzdeki 20 yıl içinde 7 milyon kişi işini kaybederken, 7,2 milyon işyaratacak. PwC’nin öngörüsü, iş kaybındaki en büyük kaybı üretim, ulaşım ve depolama sektörlerinin yaşayacağı, 7,2 milyonluk yeni iş pastasından en büyük payıysa yüzde 22 ile sağlık sektörünün alacağı yönünde. Sağlık, şu anda yapay zekanın en çok yatırım yapılan dördüncü alanı. Bu alanın daha da gelişeceği kesin. ABD’deki Florida Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaysa yapay zekanın kimya alanınıdevrimsel bir değişikliğe götürebileceğini göstererek, sağlık sektörü ve teknoloji ilişkisini yeni bir boyuta taşıdı. Üniversitenin kimya ve biyokimya bölümü profesörü Michael Shatruk, doktora öğrencisi Kevin Ryan ve yeni mezun Jeff Lengyel’in ortaklaşa gerçekleştirdiği bu çalışma, yüzbinlerce hipotetik kristal yapılarından “yeni kimyasal birleşenler” ortaya çıkarabileceği öngörüsüne sahip bir yapay zeka teknolojisi kullandı


ABD’li üç bilimadamı bu yazılımın, kimyagerlerin başta sağlık sektöründe olmak üzere materyal veya diğer başka ürünlerde kullanılan potansiyel yeni kimyasal bileşenleri “tanımlama, test etme ve üzerinde çalışma” yöntemlerini değiştireceğini söylüyor. Shatruk, “Geleneksel yöntemde yeni bileşenler bulmak için kristal yapılar üzerine çok veriyle uğraşıyor ve bunlardan hangisinin yeni bir bileşen olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Bir öğrencimiz ‘Bırakın bu işi bir makine yapsın’ deyince herşey değişti” şeklinde projenin çıkış noktasınıanlatırken, doktora öğrencisi Kevin Ryan’ın Google Maps veya ses tanıma yazılımlarıyla benzeri bir makine öğrenmesi sistemiyle yeni yöntemi geliştirdiğini söyledi. Ryan’ın geliştirdiği bu nöral ağın(makine öğrenmesi), kimyasal elementlerin yeni bir malzeme oluşturmak için nasıl yeni oluşumlara girdiğini anlamak üzerine kurulu olduğunu belirten Shatruk, 50 binin üzerindeki kristal yapıyla bu ağın eğitildiğini belirtti. 


Herhangi bir kimya bilgisine veya kimyasal teori verisine sahip olmayan bilgisayar, atomların geometrik yapılanmasına bakarak kimyayı öğrendi. Journal of American Chemical Society isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmayla ilgili bilgi veren Kevin Ryan ise, “Geliştirdiğimiz model hangi bileşimlerin oksijen, hangilerinin karbon vs yarattığıile anlamlandırma yapıyor” diye konuştu. Geleneksel “yeni kimyasal yapılar bulma” yönteminde biliminsanları yeni potansiyel yapılar ortaya çıkaracağına inandıkları kimyasal kompozisyonların laboratuvarda sürekli deneyerek çalışıyor. 

Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close