Genel

Köpek eğitiminde artırılmış gerçeklik

Artırılmış gerçeklik(AR), sanal gerçeklik (VR) ve her ikisinin birleşiminden oluşan MR teknolojileri özellikle pandemi sonrası başta bulaşıyı önlemek için ve evde eğitim amacıyla yoğun olarak kullanılıyor. Bununla ilgili ürünler ardarda piyasaya sürülüyor. Şimdiyse bu teknolojiden sadece insanlar değil, hayvanlar da faydalanacağa benziyor.
ABD’nin Seattle kentinde merkezi bulunan Command Sight isimli şirket, AR teknolojisini güvenlik amacıyla ordu ve güvenlik kolluklarında kullanılan köpekleri eğitmek için kullanıyor.

Henüz tamamlanmamış proje şimdiden ABD ordusunun dikkatini çekmiş. AR-GE aşamasında kablolu olan ancak tamamlandığında kablosuz olması amaçlanan bu AR gözlük fiziksel ortamın aksine, köpeğin eğitmeni görmeden gözlükteki simülasyon ortamından yararlanarak komuta almasını sağlamayı amaçlıyor. ABD medyasında çıkan haberlere göre, köpekler AR gözlüğünü insanların kullandığı gibi kullanmıyor. Command Sight‘ın CEO’su A.J. Peper deneylerinde rottweiler cinsi bir köpeğin kullanıldığını belirterek, çalışmanın oldukça umut verici olduğunu söylemiş.

Bu projede Rex Specs isimli AR gözlüğün 3D teknolojisinden yararlanılarak her köpeğin görüş açısına uygun olarak tasarlanıyor. Köpek, lazer kalemiyle aracılığıyla komutayı simülasyon ortamında alarak gerekli görevi yerine getiriyor. Böylece komutayı veren kişinin olay yerinde olması gerekmiyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close