Genel

Küresel eğlence uygulaması pazarında Türk Kaave’si

“Bu dünyada işimiz fala kaldıysa gidişat kötü” diye düşünenleriniz varsa, bu düşünceye katılmayanların sayısının giderek arttığını söylemek gerek. Üstelik bu durumu rakamlar ortaya koyuyor ve yapay zeka gibi dijitalleşmenin en büyük araçlarından biri destekliyor.

Son birkaç yıldır sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da büyüyen eğlence uygulamaları piyasasına Türkiye’den giriş yapan Kaave’nin kurucusu DidiLabs BV’nin kurucusu Selin Sağol Sade ile dijitalleşmenin eğlenceli uygulamalar tarafında nasıl büyüdüğününü ve “yapay zekanın fala nasıl karıştığını” konuştuk.

Sağol, insanların pandemı sürecinde zamanlarını eğlenceli uygulama kaymalarını şöyle cevaplıyor: ”Pandemi sürecinde motivasyon artırıcı eğlenceli aktivitelerin arayışıyla kullanıcılarımızın daha fazla fal baktırmaya başladığını gözlemledik. Geçtiğimiz yılın kadın ve erkeklerin fal tercihlerini karşılaştırdığımızda, uygulamamızda kadınların daha çok dertleşmek, erkeklerin ise genel cevaplar ile motivasyon arayışında bulunduğunu gördük. 2020 yılında uygulamamız üzerinden tam 400 milyon fal bakıldı.”

724 CANLI YORUMCU

Bazı uygulama kullanıcılarının yaratıcılıklarını kullanarak Kaave üzerinden evlenme teklifi yaptıklarını belirten Sağol, “Evlilik teklifinde bulunmak isteyen kullanıcılarımız, uygulama üzerinden bizimle iletişime geçiyor. Evlilik teklifi yapılacağı zaman teklif yapılacak kişi fal baktırdığında, fal yorumunun sonuna evlilik teklifini de ekliyoruz. Böylece fal baktıran kişi için çok büyük bir sürpriz oluyor” diyor.

Kaave’nin arkasında nasıl bir teknoloji var? Yapay zeka nasıl devreye giriyor?  Sağol’un anlatımı şöyle: “Yapay zeka destekli yorumcu karakterlerimize gönderilen yorum talepleri, kendi geliştirdiğimiz yazılım sayesinde bizimle çalışan editörlerimiz tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda 15 milyon kombinasyon arasından seçilerek bir yorum oluşturuluyor. Canlı yorumcular tarafından desteklenen karakterlerimize gönderilen fal yorum talepleri ise kurduğumuz sistemde 7/24 online olarak çalışan yorumcularımız tarafından üstlenilerek hazırlanıyor. Hazırlanan yorumlar otomatik kontrollerden ve manuel moderasyondan geçtikten sonra kullanıcılarımıza ulaştırılıyor.”

FİKİR, HOLLANDA’DA TÜRK KAHVESİ İÇERKEN GELDİ

DidiLabs BV Kurucu Ortağı Selin Sağol Sade: “Hollanda’da bir yemek sonrasında ikram edilen Türk kahvesi ile aklımıza bir fikir geldi. ‘Neden kendi falcımızı dünyanın her yerine yanımızda taşımayalım?’ dedik. Benim sanat geçmişim ve eşim Burç Sade’nin IT alanındaki tecrübesiyle iki profesyonel olarak aklımıza gelen bu fikri hayata geçirmeye karar verdik.” Uygulamayı en çok Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda ve Suudi Arabistan kullanıyor. Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinde daha çok kahve falı tercih edilirken, batı ülkelerinde astroloji ve melek kartları daha çok ilgi görüyor.

Kaave, 2011’den bu yana 32 ülkede, 6 dilde 1,5 milyarı aşkın fal gönderimine ulaşan ve günde 1,2 milyon fal bakan popüler bir mobil uygulama. Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close