Genel

Küresel sanal hizmetler piyasasında artık bir Türk girişimimiz var

Covid-19 pandemisi, 2022 yılından itibaren aşılanmanın etkisiyle sakinleşecek. Bu büyük salgının hayatımıza soktuğu sosyal mesafenin yanısıra, uzaktan çalışma ve ticari operasyonlardaki ileri teknoloji kullanımı, önümüzdeki yıllarda salgının getirdiği kalıcı çözümler haline gelecek. Dijitalleşme süreci bu kalıcı çözümler için atağa geçmiş durumda. 

Reportlinker’ın mayıs ayındaki raporuna göre, küresel sanal hizmetler piyasası 2020’deki 48.92 milyar dolardan yüzde 38.2 yıllık artışla 2021’de 67.63 milyarlık bir pazara dönüştü. Pazarın 2025’te yüzde 44 ile 291 milyar doları bulması bekleniyor. Devasa bir şekilde büyüyen ve pek çok sektörde kullanılabilecek sanal gerçeklik hizmetleri (AR/VR/MR) piyasası, Koç Holding’in ileri teknoloji yatırım şirketi İnventram’ın da bu küresel yarışa girmesine neden oldu. Bu alanda yatırımın önünü açan, Prof. Dr. Hakan Ürey’in kurucusu olduğu, Koç Üniversitesi spin-off şirketi Augmency’nin geliştirdiği 4 uluslararası patente sahip Cyclops HMD donanım ve Augmented Remote Assistance (ARA) cihazı.

TAM YERLİ

Ürey, diğer sanal gerçeklik ürünleri gibi giyilebilir olan cihazın tamamen yerli bir ürün olduğunun altını çizerken, cihazın nasıl çalıştığını şöyle anlatıyor: “Geliştirdiğimiz Cyclops HMD® ürünümüz sayesinde, sahada bir problem olduğunda operatörlerin uzaktaki eksperlerden destek almasını sağlıyoruz. Eller serbest çalışmaya olanak veren Cyclops HMD®, şehirler ve ülkeler arası gerçek zamanlı şekilde saha çalışanının gördüğünü canlı olarak uzmana iletiyor ve uzman saha çalışanının ekranına AR destekli görüntü ve dosya gönderebiliyor. Uzman, videoyu dondurarak ve canlı görüntüyü yakalayarak bazı açıklamalar yapabiliyor, görüntüler üzerine çizim yapabiliyor ve bazı kısa mesajlar yazabiliyor,  bunu da operatörün ekranına geri gönderebiliyor.”

Bu ürünle, alanındaki ilk ihracatı bu yıl başta Kuzey Amerika ve EMEA (Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika) olmak üzere tüm küresel piyasalarda hedefleyen Augmency, şimdiden iç piyasada talebi karşılamak üzere harekete geçmiş durumda. Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, “Augmency’e 1 milyon dolar değerinde yatırım yaptık. Bununla birlikte bu girişimin global pazarlarda elde edeceği başarıların daha önemli olduğunu düşünüyoruz. Global pazarlarda ülkemizin teknoloji ve girişim gücünü temsil edecek olan Augmency’nin şimdiden ülkemizin önemli sanayi şirketleri ile iş birliğine başlamış durumda olduğunu da özellikle belirtmek isterim” diye konuştu.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close