Genel

Lojistik otonom TIR’lara hazırlanıyor

Teknolojinin zamandan kazanarak maliyetleri düşürüyor olması, tüm endüstri ve hizmet sektörlerinin “genlerinin” değişeceği anlamına geliyor. Bu değişime en yakın sektörlerden biri, lojistik ve taşımacılık. Otonom araçların önümüzdeki bir-iki yıla yollarda olacağı öngörüsü, taşımacılık sektörünün de geleceği şekillendirirken “dijitalleşmeyi” merkeze almasına neden oldu. Görüştüğüm Fransa merkezli lojistik ve taşımacılık şirketi GEFCO‘nun Yönetim Kurulu Başkanı Luc Nadal, son birkaç yıldır yeni dünyayı okumakla zaman geçirdiklerini ve otonom e-TIR‘lardan “My Car is There” isimli online satın aldığınız aracı en kısa zamanda “ayağınıza getiren” bir cep telefonu uygulamasına pek çok inovatif çözüm yöntemine kafa yorduklarını söylüyor.

“Dünyada artık işler farklı yürüyor. Yapmak istediğiniz yeniliklere tek başınıza sahip olmayabilirsiniz. Söz gelimi, Hindistan‘da bir start-up’ın yarısını satın alıp oraya gidebilirsiniz. Biz de bu nedenle işimize yarayan elektrikli TIR başta olmak üzere alanımızı ilgilendiren tüm yeniliklerle ilgili test edip öğrenme sürecindeyiz. Yeni nesil araçların nasıl olması gerektiğini anlamak için Tesla‘yı inceliyoruz” diyen Nadal, lojistik bakımından elektrikli araçların yeni bir devir anlamına geldiğini söylüyor. 

OTOYOLLAR BİRBİRİNE BAĞLANMALI

Bir süre sonra elektrikli TIR‘ların otoyollarda olması gerektiğini, bunun pek çok fırsatı beraberinde getireceğini belirten Nadal, “GEFCO‘dan farklı olarak terminalden terminale çalışan bir otonom TIR servisi kurmak istiyoruz. Düşünün ki, otonom TIR‘lar bir ülke içinde bir noktadan diğerine bir kargo taşıyor. Hatta bunun ülkelerarası yapıldığını düşünün… Otonom TIR‘ların hiç durmadan kargoyu yerine ulaştırdığını hayal edin… Bu, büyük bir kolaylık. Üstelik artık kimse kamyon şoförü olmak istemiyor. Kimse bir hafta boyunca evinden ayrı olmak istemiyor. Avrupa’da işsizlik var ama yine de kamyon şoförü bulamıyorsunuz” diyor.
Gişelerin, otoyolların birbirine bağlanması halinde taşımacılık sektöründe sınırların kalmayacağının altını çizen Nadal, “5-10 yıl sonrasının taşımacılığı nasıl olmalı? Bu sorunu çözmek zor. Ancak Rail Europe’un tüm ulaşım operasyonlarını yerine getiremediğini görünce bir alternatif bulmanız gerekiyor. Otonom TIR’lar bence bir alternatif” şeklinde konuşuyor. 
Dijitalleşme sürecinde, yakın gelecekte araçların online satın alınabileceğini ve bu öngörüyle bireysel müşteriye kendi ülkesinden, hatta başka bir ülkeden satın alabileceği araçları teslim edebilen bir hizmet geliştirdiklerini belirten Nadal, aracı müşteriye teslim ettiklerini ve artık kullanmak istemediğiniz aracınızı kontrol ettikten sonra iade aldıklarını ifade ediyor. 

KİRALIK OTOYU TAŞIMA UYGULAMASI

GEFCO‘nun inovatif araç taşımacılık çözümü My Car Is There (Arabam Orada) müşterilerin araçlarının kapıdan kapıya nakliyesini organize eden bir akıllı telefon uygulaması. Bu teknoloji, bireysel araçların taşınması için şirketler arası (B2B) ve şirketten tüketiciye (B2C) hizmet vermek üzere dijital platform çözümleri sunuyor. Bu uygulama, Türkiye’de de kullanılması için girişimlerde bulunan GEFCO‘nun ikinci el piyasasında aracın bireysel müşteriye en kısa zamanda aracın ulaştırılması fikri üzerine kurulmuş. GEFCO Yönetim Kurulu Başkanı Luc Nadal, “Leasing şirketleri ikinci el araçları online satıyor. Ancak nakliyat onlar için büyük bir maliyet unsuru ve aracın en kısa zamanda müşteride olması gerekiyor. Ancak şirketler nakliyatta en ucuz yöntemi değil, en hızlı yöntemi tercih ediyor. Şimdiye kadar bine yakın küçük ikinci el şirketiyle görüştük. Ancak tabi bu araçları teslim edecek şoförlere de ihtiyacımız var. Tıpkı Uber gibi. Şoför olmazsa sistem çalışmaz: Bu aylarda tüm ülke müdürlerimiz bu cep telefonu uygulamasının yaygınlaştırılması için çalışıyor” diye konuşuyor. Yıllar önce Almanya‘dan satın aldığı Mercedes marka arabasının kendisini Fransa’nın batısında bir tren istasyonunda beklediğini, ancak günümüzde bu işlemin böyle yürümediğini hatırlatan Nadal, “Bugünse siz bu arabayı online alıyorsunuz ve lojistik firması sizin ayağınıza getiriyor. Bu, her yıl ortalama 45 milyonun insanın bu şekilde araba satın aldığı büyük bir pazar” diye ekliyor.

Daimler’in Freightliner Inspiration Truck’ı 2017’de ABD otoyollarına çıkma hakkı kazanan ilk lisanslı ticari otonom TIR olmuştu.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close