Genel

Lojistikte yerel inovasyon

Son yıllarda tüm sektörlerin gündeminde inovasyon ve dijitalleşme var. Bu nedenle uluslararası markalar sadece merkezlerinde AR-GE’ye yatırım yapmakla kalmıyor, var oldukları ülkelerde o ülkenin ihtiyaçlarına hitap edecek teknolojilerin geliştirilmesi için “yerel AR-GE merkezlerinin” kurulmasını teşvik ediyor. Almanya’nın önde gelen lojistik şirketi DHL‘in Türkiye’deki tedarik zinciri için de bu yola gidilmiş. Türk mühendisleri, İstanbul’da 1,5 yıl önce hayata geçirdiği AR-GE merkeziyle depolarda veya operasyonlarda kullanmak üzere, yurtdışındaki muadillerinden daha az maliyetle bazı “yerli teknolojileri” hayata geçirmiş. Hatta bunlardan sanal gerçeklik eğitim ve oryantasyon projesi İngiltere, Almanya, Hollanda ve Umman’a ihraç ediliyor.

Orkun Saruhanoğlu

DHL Supply Chair Türkiye Genel Müdürü Orkun Saruhanoğlu, Türk mühendislerinin yanısıra akademisyenlerin de dahil olduğu, nakliye masraflarında tasarrufu sağlayan bu teknoloji projelerinden bazılarını anlattı. 

1-Effibot

Effibot DHL‘nin Avrupa’da farklı ülkelerde kullandığı otonom ürün toplama aracı. Türkiye’de de bu ürün kullanılıyor ve bununla birlikte Ar-Ge merkezimizde yerli olarak benzer bir ürün geliştiriliyor. Proje kapsamında DHL‘nin açık-kapalı alan depolarında hizmet veren, 300 kg taşıma kapasiteli yük taşıma aracı, elektrikli ve otonom olarak tasarlandı. Araç DHL depolarında öndeki operatörü belli bir mesafeden takip ederek ve operatörü tanıyarak yüklerin dağıtılmasında kullanılıyor Operatörün manuel olarak aracı ittirmesinin önüne geçerek operasyonel verimlilik artışı, daha ergonomik toplama süreci ve zamandan tasarruf sağlıyor.

2. Lojistik Tesisler Isı Haritası Projesi

Açık ve kapalı alan depo süreçlerinde çalışanlar ve forklift, reachtruck gibi elleçleme ekipmanları aynı ortamda ve etkileşim içerisinde çalışıyor. Çalışanların ve ekipmanların verimli hareket etmesi için operasyonel tüm akışın anlık olarak gerçek zamanlı izlenmesi ve oluşabilecek tehlikelerin öngörülerek önlenmesi gerek. Bu proje, insan ve araçların ısı haritasının hem anlık hem de geriye dönük olarak çıkartılıp izlenmesi ve yapay zeka kullanarak konum verilerinin anlamlandırılması üzerine kurulu. Temel hedef, anlamlandırılacak veriler ile, anlık ve sezona ilişkin depo yerleşkesini revize ederek operasyonel verimlilik artışı sağlamak, oluşabilecek potansiyel tehlikeli alanları tespit ederek olası iş kazalarının önüne geçmek. 


3. Otonom Envanter Sayım Projesi 

Dijitalleştirilen yeni sayım süreci; raflardaki paletlerin otonom bir şekilde fotoğraflanması, çekilen fotoğrafların geliştirilen sayım yazılımına aktarılması, görüntü işleme ile paletteki ürün bilgilerinin alınması ve sistem tarafından tüm karşılaştırmaların anlık olarak yapılıp otomatik raporlanması işlemlerine dayanıyor. Projeye ileride insansız hava araçları entegre edilmesi ve havadan görüntü alınması hedefleniyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi Hüseyin Üvet’in de destek verdiği proje DHL Gebze 8 deposunda test ediliyor.

4. Akıllı ve Öngörebilir Rotalama Sistemi

Müşterilerin hacimlerindeki anlık dalgalanmaları daha akıllı yönetebilmek, sürekli olarak değişen sevkiyat noktalarını optimize etmek, sipariş edilen hacimlere göre en uygun dinamik rotayı çizebilmek amacıyla yapay zeka kullanan akıllı rotalama sistemi geliştiriliyor. Rota planlamasının insana bağlığı en düşük seviyeye indirilerek dijital bir sürece geçilmesi planlanıyor. Bu projeye de akademik katkı sağlanıyor. Projenin belirlenen sektörlerde ve operasyonlardaki nakliye maliyetlerinde yüzde 25 tasarruf öngörülüyor.

5.Sanal Gerçeklik (VR) Platformu 

Geliştirmeyi planladığımız uygulamanın sadece DHL Türkiye değil, bölge şirketleri için de kullanılacağını öngörerek altyapısını buna göre kurduk. Ortaya çıkan ürün uzaktan destek vererek yarım gün içinde kurulum sağlanabiliyor. İş sağlığı güvenliği eğitimlerini sanal ortama aktararak farkındalığı artırmak; potansiyel müşterilere çözüm tasarımlarını VR ortamında sunmak ve böylece müşteri algısını pozitif yönde etkileyebilmek; eğlence ve “360 Şehirler” modülleri ile mevcut çalışanların molalarda keyifli vakit geçirmesini sağlamak, şirkete bağlılıklarını artırmak bu platformun amaçları arasında yer alıyor. 

DHL Express‘in geliştirdiği VR platformunun amaçlarından biri, şirkete yeni başlayan kişilerin oryantasyon planına VR seansı eklemek ve şirketin bölgede yürüttüğü inovasyon projelerini VR ortamında çalışanlarla paylaşmak. 


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close