Genel

Migros yukarı, girişimciler ileri

Artık tüm şirketler gelecek planlarında teknolojiyi ilk madde olarak sıralıyor. Bu durum sadece büyük şirketler için geçerli değil. Büyük şirketler kendi inovatif fikirlerinin bazılarını bünyelerinde kurduğu ekiplerle hayata geçirirken, küçük girişimler de bu inovasyon kültürünün büyük bir parçasını oluşturuyor. Bunun farkında olan büyük markalar artık küçük girişimcilerle işbirliğine gidiyor, bazı küçük girişimleri bünyelerine dahil ediyor veya hem maddi hem de fırsat yaratarak onlara destek oluyor.

Migros da bu yolu benimseyerek kurumsal kimliğini ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye çalışıyor. Kendi sektörünün ilk Ar-Ge merkezini kurarak, yenilik üretme kabiliyetini iş yapış süreçlerine daha fazla entegre etmek isteyen Migros’un Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirme birimi çatısı altında 150’den fazla kişiden oluşan ekip, Ar-Ge üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Migros, bu yapı içerisinde inovasyon stratejileri gerçekleştirilirken, girişimcilerle, akademisyenlerle ve üniversite öğrencileriyle de karşılıklı faydayı gözeterek birçok alanda iş birliğini hayata geçirmeyi amaçlıyor.

Migros Ticaret A.Ş. Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Tatlıcı, özellikle son 2 yılda Migros ile işbirliği yapmak isteyen ya da ürün/hizmet sunmak isteyen girişimcilerin sayısında önemli bir artış gözlemlediklerini belirterek, bu amaçla bünyelerinde, inovasyon merkezi Migros Up’ı kurduklarını söylüyor.

Migros Ticaret A.Ş. Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Tatlıcı

Tatlıcı, Migros Up isimli bu yeni oluşumu nasıl bir bakış açısıyla hayata geçirdiklerini şöyle anlatıyor: “Migros Up’ı 3 temel başlık üzerinde hayata geçirildi. İlki, geleceğin temel yenilik üretme kanallarından biri olan girişimci işbirliği. İkinci olarak girişimciler, büyük kurumsal şirketlerde doğru temas bulabilme noktasında zorlanıyor. Onlara bu yolu açmayı hedefledik. Son olarak ise, ürün-hizmeti geliştirirken en kritik aşama olan tasarım kısmı. Bu aşamada verilen geri bildirim ve katkılar, girişimin hayata geçmesinde kritik role sahip oluyor. Migros’un sektördeki tecrübesi ve güçlü altyapısı, bu 3 başlıkta, birçok değerli girişimi üst noktalara taşıyacak. Ekibini oluşturmuş, yeni ürün ve hizmet geliştirme konusunda yola çıkmış, çalışır durumda bir prototipi olan girişimcilere Migros Up ile kapılarımızı açtık. Bu bağlamda, ortak projede yer alacağımız girişimcileri Migros’un iş birimleri ile bir araya getirirken, uluslararası bağlantılarımızdan da faydalanmalarını sağlayacağız.”

Önümüzdeki ay gerçekleştirilecek lansmanda, başvurular arasından seçilecek 5 girişimciyi, yurtdışındaki yatırımcılara etkin sunum yapma imkanı sunarak Silikon Vadisi’nin prestijli uzmanlarından bire bir eğitim almalarını sağlayacaklarını belirten Kerim Tatlıcı, “Amacımız, bir yatırım seansından öte, iş modelleri hakkında gerçekçi geri bildirim almalarını sağlamak. 5 girişimciden biriyle ise ortak inovasyon yolculuğumuzu başlatacağız. Yılda dört kez, iş birimlerimizin stratejik önceliğinde olan yenilik odaklı gelişim alanlarına özel çağrılar açıp, başvuran girişimcilerle ortak inovasyon için yola çıkmayı planlıyoruz. Türkiye girişimci ekosisteminde kuvvetli bir networke sahip ve adından söz ettirecek güçte işbirlikleri ortaya koymayı hedefliyoruz. Migros Ar-Ge Merkezi olarak ‘Yenilikçilik, Migros’ın tüm kaslarına yayılmış, olmazsa olmaz bir değerdir’ diyerek, sürekli olarak yenilik üretmenin farklı yollarını arıyoruz. Bu platform, aynı zamanda start-uplar için de güvenli bir liman olurken, perakendenin ve müşteri memnuniyetinin geleceğine yapılmış önemli bir adım olarak her geçen gün daha da hız kazanacak” diye konuşuyor.

81 ile yayılan teknoloji

Migros Ticaret A.Ş. Bilgi Teknolojileri ve İş Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Kerim Tatlıcı, Türkiye’nin 81 ilindeki tedarik zincirine CRM’den yapay zeka tabanlı algoritmalara ve blockhain’e kadar pek çok teknolojiyi dahil ettiklerini belirterek; sürdürülebilirlik, tarım, biyoçeşitlilik ve sağlıklı yaşam gibi temel konularda tüketici bilincini arttırmaya yönelik çok sayıda proje yürütüldüğünü bildiriyor. Tatlıcı, bu teknolojilerle ilgili olarak şöyle konuşuyor: “Migros Ar-Ge merkezi ekipleri, derin öğrenme araçları, görüntü işleme, büyük veriden akıllı ve sürekli çıkarım yapma konusunda uzun yıllardır çalışmalar yürütüyor. Yapay zeka temelli çalışmalarımızda, girişimleri kendi bilgi birikimimizle destekliyor, teknolojiyi odak noktamızdan ayırmıyoruz. Örneğin; 2016 yılında 2 mağazada hayata geçirdiğimiz, müşterilerimize mağaza içinde kendi akıllı telefonları ile kendi kendilerine alışveriş yapmalarına olanak tanıyan Mkolay deneyimi, aldığımız geri bildirimlerle her geçen gün gelişerek geçtiğimiz yıl itibariyle temassız alışveriş deneyimine dönüştü. Mağaza içinde alternatif bir deneyim olarak sunduğumuz bu uygulamamız, plaza ve ofis gibi alanlarda kasiyersiz mağaza olarak hizmet vermeyi amaçladığımız Mkolay Kantin’e de temel oluşturarak IoT ve görüntü işleme teknolojilerinden yararlanarak benzersiz bir deneyime doğru yola çıkmamızı sağladı. Bu öncü hizmetimizi, alışveriş alışkanlıklarını baz alarak, bir sonraki alışveriş sepetinde hangi ürünlerin olacağının tahmininden akıllı sipariş sistemi geliştirmeye kadar bir çok alanda aktif olarak kullanıyoruz.”

Blockhain perakendede

Kerim Tatlıcı, Microsoft ve Obase işbirliğinde ilk kez perakende sektöründe blockchain uygulaması MigrosBlockhain’i (MB) hayata geçirdiklerini ifade ederek, “Bu uygulama, mağazalarımızda satışa sunulan meyve ve sebze ürünlerinin tüm tedarik süreçlerine şeffaf bir şekilde erişim imkanı sunuyor. Müşterilerimiz, Migros Mobil Uygulaması üzerinden MB logosunu okutarak 750’den fazla meyve ve sebzenin tarladan rafa gelene kadar tüm sürecine ulaşabiliyor. Sektöre yön verecek bu uygulamamız sayesinde ürünler, merkezi olmayan ve şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir block veri kayıt sistemine eklenerek değiştirilemez şekilde kayıt altına alınıyor” diyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close