Genel

Milyon dolarlık kalıntı pamukları toplayan robot

Günümüzde topraktan en çok verimi almamız gerektiğini ve hasatımızın her bir gramının heba olmaması gerektiğinin bilincindeyiz. Genç girişimci Ömer Muratlı, bu durumun pamuk tarlaları için ne kadar değerli olduğunun farkında varıp bir tarım robotu geliştirmiş.

Ömer Muratlı’nın Afara Tarım Teknolojileri girişimi, aslında tarladaki kalıntı pamukların toplanması için insanın devreye girmesinin önüne geçen bir girişim. Ve Afara’nın robotunun marifeti, teknolojisiyle yerde kalan pamukları fark edebilmesi…

Afara Tarım Teknolojileri Kurucusu Ömer Muratlı

Girişimi, Muratlı’dan dinleyelim: “Pamuk hasat zamanı, pamuk toplama makinelerinin arkasında bıraktığı yere dökülen kalıntı pamukların toplanmasını amaçladık. Beöyelece hem çiftçiye hem de milli ekonomiye kazandırılması için doğrusal olarak birbirinden bağımsız hareket eden toplama bacaları ile vakumlama işlemi kullanılarak yere düşmüş pamukların geri kazanımını sağlayan tarım robotu geliştirdik. Mevcut durumda kalıntı pamuklar pamuk makinesi ardından tarlaya giren insanlar aracılığıyla toplanıyor.” 

Yıldız Teknik Üniversitesi Kuluçka Merkezi‘nde Afara tarım teknolojileri olarak yerini alan girişimin geliştirdiği sistemde, yapay zeka destekli analizlerle, tarladan alınan görüntüler eşliğinde hasat sonrası yerde kalan pamukların tespiti için yapay zeka temelli veri analitiği kullanılıyor. Sistemin teknik kabiliyetleri kablolu-kablosuz haberleşme ve lazer-sensör içerikli görüntü modelleme teknolojileri, vakumlama sistemlerinden oluşuyor.

EN AZ ATIĞIN DEĞERİ 124 MİLYON DOLAR

Ülkemizde 2021 yılında 4.3 milyon dönüm alanda pamuk ekimi yapıldı ve 2.25 milyon ton kütlü pamuk elde edildi. Hasat esnasında yüzde 5-20 oranında dökülme meydana geliyor. Bu meydana gelen dökülmeler, Afara’nın pazarını oluşturuyor. Yurtiçinde pazar büyüklüğü dökülme oranına göre değişiyor. Ancak örnek olarak yüzde 5 oranındaki dökülmede 115 bin 625 ton kütlü pamuktan bahsedebiliriz ve bunun  parasal değeri 124 milyon dolar. 

Afara şu anda Halkbank Halk Yatırım bünyesinde Fonla Büyüsün fonlama platformunda yatırım aşamasında. 

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close