Genel

Netflix sizi yapay zekaya takip ettiriyor

Netflix‘in son yılın en çok yükselişte olan internet yayıncısı (streamer) olduğunu söyleyebiliriz. Üyelik sistemiyle çalışan bu küresel popüler uygulama 2018’in dördüncü çeyreğinde 1,5 milyonu ABD’de olmak üzere 8,8 milyon yeni üye kazandı. Böylece Netflixin üye sayısı, 58,5 milyonu ABD’de olmak üzere toplam 139,3 milyona ulaştı. ABD merkezli şirketin ABD dışındaki üye sayısının giderek arttığı dikkat çekerken, önümüzdeki 1-2 yılda tüm dünyana her ülkenin her yayını izleyebileceği ortak bir sisteme geçeceği biliniyor. Netflix, üye sayısını artırmaya çalışırken üyelerin şifrelerini başkalarıyla paylaşması bu büyümeye sekte vurabilir. Bu nedenle Netflix gibi üyelikle çalışan stream şirketleri şifrelerin paylaşılmasının önüne geçmeyi planlıyor.

CES’te tanıtımını yapan Synamedia isimli şirket, geliştirdikleri yapay zeka yazılımının şifrelerin paylaşıldığını tespit edebildiğini açıkladı. Synamedia isimli şirketin Credentials Sharing Insight isimli makine öğrenmesi yazılımı, bir hesabın ne zaman, nerede kullanıldığını, hangi içeriğin, hangi araçla izlendiğini takip ediyor. Yazılım şifrenin paylaşılabiliyor olması olasılığını ortaya koyuyor, ancak hesaba dokunmuyor. Sadece sunucuya gerekli verileri aktarıyor. Stream hizmetlerinin farklı kuralları olduğu ve aynı anda birkaç cihazdan izlenebildiği biliniyor. Synamedia ise üyelerin bu şifrelerin kurallar dışında paylaşmasının veya şifrenin başkalarına satılmasının önüne geçebileceğini ileri sürüyor. Synamedia, geliştirdiği teknolojiyi CES’te tanıttıktan sonra, hangi şirketlerin kendileriyle çalıştığına ilişkin bilgi vermemiş. Ancak pek çoğunun bu teknolojiyi kullandığı tahmin ediliyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close