Genel

Nöroplastisiteyi kullanan rehabilitasyon ve fitness platformu

Spor yapmaya başladığımızda vücudumuzla birlikte beynimiz yeni birşey öğrenir. Hormonlarımız başka türlü çalışmaya başlar ve vücut-beyin birlikte yeni bir öğrenme sürecine girer. Bu süreç, bu fiziksel deneyim, sürekli hale geldiğinde neden olduğu kimyasal ateşleme, sinir ağlarının, birbirleriyle temas etme şeklini değiştirir. Artık beyniniz değişmiştir. Bu değişim, her gün defalarca kez tekrarlanabilir. İşte bu bahsettiğimiz sürecin adı nöroplastisite. Aslında en basit anlamıyla zihnin, yeni bir deneyim karşısında uyumlanma, öğrenme ve değişme süreci.

Medroco, bünyesine Türkiye’de ilk kez nöroplastisiteyi de dahil eden bir rehabilitasyon ve fitness girişimi. 

Bu iki alanda üreticileri, kurumları ve kullanıcıları bir araya getiren, cihazlarla oyunlaştırılmış egzersiz ve gelişim raporları sunabilen karma-gerçeklik destekli bir platform servis ve donanım üreticisi. 

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre nörolojik rahatsızlıklara sahip bireylerin (270 milyon) yüzde 77’si orta-az gelişmiş ülkelerde, ancak bu ülkelerde az sayıda (her 1 milyon nüfus başına 10’dan az sayıda) nitelikli terapist/klinisyen düşüyor. Medroco bu açığı kapatmak üzere, 2021’de Tübitak Bigg programı desteği ile kurulmuş.

OYUNLAŞTIRMA

Medroco ev ortamında uzman yardımı gerektirmeden kullanılabilen cihazlarla, bireylerin gün içerisinde yoğun tekrar yapmasını sağlamak ve elde ettiği raporları uzaktan uzmanlarla paylaşarak, veri odaklı bir şekilde daha verimli bir iyileşme süreci sunmayı hedefliyor. Bu şekilde dezavantajlı bölge ve bireylerin altyapıya erişimini kolaylaştırmayı planlıyor.

Medroco Genel Müdürü Ömer Faruk Başargan:
“Üretici entegrasyonlarına başladık. Yazın döneminde çıkacağımız yatırım turu sonrasında Avrupa pazarına ve partnerlerle orta-az gelişmiş ülkelere odaklanacağız. Bu yıl içerisinde Ar-Ge süreçleri tamamlanmış giyilebilir teknoloji ürünlerimizi de pazara sunmuş olacağız.”

Ev ortamındaki bu sistem ve bağlantılarını Medroco Genel Müdürü Ömer Faruk Başargan’dan dinleyelim: “Robotik Rehabilitasyon Cihazı, Giyilebilir Teknolojiler, Akıllı Egzersiz Pad’i, Medroco Connect Yazılımı tasarlıyoruz. Cihazlar kablosuz bağlantı metodları ile Medroco Connect uygulamasına bağlanarak, klinisyenler tarafından tasarlanmış çeşitli medikal oyunları oynayabiliyor ve raporları görüntüleyebiliyor. Medroco Connect’i diğer üreticilerinde entegre olabileceği bir sistem altyapısına da dönüştürdük. 

Sektörde fitness ya da rehabilitasyon teknoloji üreten firmaların genel problemleri, donanımların oyunlaştırılabildiği ve raporlaştırılabildiği bir sistemin hem kurulmasının hem de sürdürülebilirliğinin oldukça maliyetli olmasıdır. Medroco bu noktada gerçekleşen pivot ile yerli bir çok cihaz/sistemin pazara kazandırılabilir hale gelmesini de sağlıyor”. 

DEZAVANTAJLI BİREYLER İÇİN

Veriler tutululuyor, sürekli raporlanıyor… Kullanıcı oyunlaştırmayı deneyimleyerek süreci eğlenceli hale getiriyor. Ve bir önemli farklılığı daha var Medroco’nun. 

Başargan’dan dinleyelim: “Entegre olan üreticiler, Medroco Connect oyun havuzuna erişim, cihazlarla yapılan egzersizlerin raporlaştırılması, kullanıcıların uzmanlara erişimi ve canlı verilerini paylaşabilme, geribildirim alabilme gibi imkanlara ulaşabiliyor. Bu sayede girişim ve kobilerin yüksek teknolojiye ulaşmasında, yeni müşteri havuzuna erişiminde bir çözüm ortağı olduğu gibi diğer yönden sağlıklı yaşama erişimi kolaylaştıran ve dezavantajlı bireyler ile bölgelerin sağlıklı yaşam altyapısına ve uzmanlara erişimine olanak sağlayan bir iş modeline sahip”.


Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close