Genel

Oğlu cep telefonuna cevap vermeyince, “en kısa zamanda cevaplama” uygulaması geliştirdi

İngiliz baba Nick Herbert, tüm anne-babaların orta şikayeti olan, “çocuğunun mesajlarına cevap vermemesi veya cevap vermekte gecikmesi” sorununa bir uygulamayla cevap bulmuş. İki yıl önce Android telefonlar için tasarlanan Reply ASAP (En kısa zamanda cevapla) isimli uygulama hem ebeveyn hem de çocuğun cep telefonlarına yükleniyor.

Nick Herbert oğlu Ben’e mesaj gönderdiğinde ekranda bir alarm beliriyor. Ben cevap gönderinceye kadar sesli alarm ekrana gelmeye devam ediyor. Cep telefonu sessizde bile olsa alarm sesli çalışıyor. Ayrıca mesajın Ben’e ne zaman ulaştığı ve o an nerede olduğuyla ilgili bilgiler de sunuyor. Nick Herbert, uygulamayı istismar ederek oğlunu mesaj bombardımanına tutmadığını, sadece acil durumlarda bu uygulamayı kullandığını belirterek, “Eskiden ona mesaj gönderdiğimde nadiren cevap veriyordu. Ya cep telefonunu duymuyordu ya da arkadaşlarının yanında babasıyla konuşmaktan utanıyordu. Bazen de oyun oynamaya o kadar dalıyordu ki benim mesajlarımı görmüyordu bile. Ona ulaşmak için bu uygulamayı geliştirmek zorunda kaldım” diyor. Nick Herbert, oğluyla ilişkilerinin bu uygulama sayesinde normale döndüğünü söylüyor. 
Şu ana kadar aynı sorundan yakınan 100 binin üzerinde kişi bu uygulamayı indirmiş.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close