Genel

Organ naklinde “drone”lu dönem

#drone

Drone (İnsansız Hava Aracı-İHA) teknolojisindeki gelişmeler iyi amaçlar adına kullanıldığında insan hayatı için paha biçilmez bir cihaz haline geliyor. ABD’de yapılan bir çalışmada bu kez drone, organ nakli bekleyen bir hastanın hayatta kalması için kullanılmış. Biliyorsunuz, organ naklinde dakikalar değil, saniyeler önemli. Bunun farkında olan Dr. Joseph Scalea isimli bir cerrah, bir gün ameliyat masasının başında organ beklerken, “Bu işi neden bir drone yapmasın? Böylece kısa sürede bize ulaşır” diye düşünmüş ve işe koyulmuş. Maryland Üniversitesi Hastanesi’nde çalışan Dr. Scalea, üniversite çapında bir araştırmacı grubu oluşturarak bir drone ile organ taşımanın mantıklı olup olmadığını incelemeye başlamış. Üniversitenin havacılık fakültesinden akademisyenleri de ekibine dahil eden Dr. Scalea, “Bazı durumlarda hastaların hayatını kurtarmak için gerekli organın çok hızlı bir şekilde ulaştırmak mümkün olmuyor. Bu çok üzücü bir durum. Bu yüzden bu işi hızlandırmak için yeni bir sistem geliştirmek istedim” sözleriyle projesinin çıkış amacını açıklamış.


Ekip çalışmayı yapmak için DJJ M600 Pro tipi drone‘u seçmiş. Bunun nedeni drone’un altı motorunun pervanelerin altında olması ve böylece pervanelerin organı taşıyan akıllı kutunun içindeki serinletici sisteme zarar vermemesi… Ekip ardından kablosuz bir biyosensör gelişmiş. Bu sensör hava sıcaklığı, barometrik basınç, yükseklik, titreme ve GPS lokasyonunu tespit ederek organın rotasının güvenli olduğunu kontrol ediyor.
Mart ayında ilk kez ekip bir deneme yaparak sistemin işe yarayıp yarayamadığını test etmiş. Bir organ naklinde kullanılamayacak durumda, ancak sağlıklı olan bir böbrek 24 saatten fazla sürede Baltimore’da 14 farklı mesafe ve özellikleri olan alıcı noktalarına gönderilmiş. En uzunu 4,8 km olan pek çok rotaya uçan drone, saatte maksimum 67,6 km hız yapmış. Ortaya çıkan sonuçların olumlu olduğunu belirten ekip, rüzgarın drone’un hızını kesmesi veya motordan gelen sıcaklık gibi risklere rağmen. Böbreğin içinde bulunan kutunun 2,5 derecede kalmayı başardığı, diğer yandan drone’un hareket kabiliyetinde herhangi bir hasara rastlanmadığı belirtiliyor. ABD’de drone’lar bu amaçla kullanılmıyor. Ancak bu sınırlamanın sağlık yararına kaldırılacağı tahmin ediliyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close