Genel

Otonom araç yarışları geliyor

Bundan birkaç yıl önce yapay zeka teknolojisinin Formula 1‘e (F1) dahil edilmesinin etik olup olmadığı tartışılırken, aradan geçen kısa sürede F1‘in başrol oyuncularından MacLaren‘ın uygulamalı teknolojiler Asya-Pasifik Direktörü Michael Shearer, yapay zekanın yakın gelecekte bu alana çok daha hakim olacağının işaretlerini verdi.
Ekim ayında İngiltere’de “Formula 1 ve Ötesi” isimli bir toplantıda konuşan Shearer, gelecekte bir otonom araç yarışını gördüğünü söyledi. “Önümüzde uzun bir zaman var. Ancak evet, otonom araç yarışlarının olacağını görebiliyorum” diyen Shearer, yapay zekanın F1 içinde şimdiden yeri konulmaz bir teknoloji olduğunu hatırlattı. Shearer, “Yapay zeka artık neredeyse tüm takımların yarış stratejileri içine dahil edilmiş durumda. Çünkü bu teknoloji aracın karşı karşıya kaldığı pek çok karmaşık sorunu gerçek zamanlı olarak ve analitik kullanarak yönetebiliyor. Yarış sırasında öngörülmeyen bir şey olması halinde yapay zeka bundan sonra hangi yolda hareket edilmesi gerektiğiyle ilgili bir tanı ortaya koyuyor. Günün sonunda yapay zeka sürücünün yerini alacak değil, sürücüye yardımcı olacak bir teknoloji. Öte yandan şu da bir gerçek ki biz sürücünün stratejiye değil, sürüşüne odaklanmasını istiyoruz” diye konuştu.

EN İYİ OTONOM YAZILIMI KAZANACAK

Michael Shearer

Bu paradigma değişiminin kendisini Formula E‘de, yani elektrikli araç şampiyonasında da göstermesi bekleniyor. Önümüzdeki yıllarda otonom araçların saatte 89 km’yi bulan hızlarda birbiriyle yarışacağı Roborace serisinin gerçekleşeceğini tahmin etmek güç değil.
Mayıs ayında düzenlenen Roborace yarışında sürücüsüz iki spor araba, dünyanın ilk otonom araç yarışını başarıyla tamamlamıştı. İspanya’nın Monteblanco etabını tamamlayan iki elektrikli aracı, dünyanın ilk test yarışlarından birini gerçekleştirirken, iki takıma iki benzeri donanımda elektrikli araç verildi.
Roborace‘te “en iyi sürücüsüz yazılımına sahip olan araç” kazanıyor. Bu yarışın 2021’de uluslararası alanda düzenlenmesi beklenirken, parkurların oluşturulması, eğimlerin entegre edilmesi ve böylece yarışın zorlaştırılması planlanıyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close