Genel

Pentagon, insan gibi bir kerede öğrenen algoritmaların peşinde

machine learning

Yapay zeka teknolojisi askeri alanda insanın yapabileceklerinin fazlasıyla ötesine geçebilir. Bu durum ABD, Çin ve Rusya’nın askeri alandaki yapay zeka yatırımlarına hız vermesine neden olurken, geçtiğimiz günlerde ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yapay zekaya 2 milyon dolar aktaracağını duyurdu.

Pentagon’un İlerlemiş Savunma Araştırmaları Projeleri Ajansı DARPA’nın ABD medyasına konuşan Başkan Yardımcısı John Everett, “Yapay zekaya yatırım yapmak için iyi bir zaman. Yirmi yıllık ilerlemeyi beş yılda kat edeceğimizi düşünüyoruz” diyerek yapay zekanın askeri alana katacağı ilerlemenin ip uçlarını verdi. DARPA, Pentagon’un askeri teknolojilerinin toplandığı merkez. ABD’nin askeri alanda kullandığı teknolojilerin pek çoğunun AR-GE’si burada gerçekleştiriliyor. Bu nedenle bu merkeze yapılacak yatırımlar, askeri alanda “yeni yapay zeka teknolojilerinin” geliştirileceği anlamına geliyor. Ancak John Everett, röportajında makine öğrenmesi teknolojisinin askeri alanda “yetersiz kaldığını” belirterek, yeni teknolojik uygulamalardan bahsediyor. Everett, “Makine öğrenmesi çok iyi işler yapabiliyor ancak neler yapamadığı da dikkate alınması gereken bir konu” diyor.

Makine öğrenmesinde ana prensip, algoritmanın binlerce veriyle öğrenerek istenilen sonucu ortaya çıkarması olarak bilinirken, bu öğrenmenin haftalar alabileceği ve “her zaman” çok doğru sonuçlar vermediğinden bahsediliyor. Bu nedenle DARPA’nın üzerinde yoğunlaşacağı yazılımlar, “insan gibi bir kere görüp öğrenebilen” algoritmalar olacak. Everett, yeni bütçeyle gerçekleştirecekleri teknolojilerin olumlu sonuçlar vermesi ve askeri-güvenlik alanında kullanılabilecek olması halinde, yatırım yapmaya devam edeceklerini söylüyor.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close