Genel

Radyoloji maliyetlerini azaltan uygulama

Yapay zekanın ülkemizde en çok rağbet edilen alanı görüntü işleme özellikle de radyoloji alanında hekimlerin en büyük yardımcısı. Hekimler, yorum farklılıkları nedeniyle radyoloji görüntülerinden farklı yorumlar çıkarabileceği gibi, yorgunluk nedeniyle bazen bazı belirtileri atlama olasılığına sahip. Öte yandan hekimler genellikle şüphe duydukları her durumda radyolojik görüntü talep ediyor. Ancak bu işlem hastanın sağlıklı olması durumunda artı bir maliyet anlamına geliyor. Günde binlerce, milyonlarca bireyin veya hastanın görüntü çektirdiğini düşünürsek, bu büyük bir maliyet getiriyor. Peki ama bu maliyetler düşürülebilirse?

Burcu Bektaş Güneş tam olarak bu süreçleri hızlandırmak amacıyla 2019’da kurduğu yazılım girişimini, troid alanındaki tecrübeli radyolog Prof. Dr. Düzgün Yılıdırm ile Londra’da TRAICK’i kurmuş.

TROİD KANSERİYLE BAŞLADILAR

“TRAICK’e neden ihtiyaç var?” sorusunun cevabını bir de Güneş’ten dinleyelim: “Günümüzde radyologlar arasında yorum farkı yüzde 70’i buluyor. Bu durum gereksiz biyopsi işlemleri, vakit kaybı gibi maliyetlere neden oluyor. Ayrıca radyolojide uzman hekim sayısının yetersizliğinden dolayı ülkemizde ve dünyada bekleme süreleri uzuyor. Bu kapsamda hem hastalar hem de sağlık profesyonelleri için radyolojide iş akışını hızlandıran, standart raporlama ve değerlendirme protokolünü içeren klinik karar destek sistemleri geliştirmeye odaklandık. 

İlk olarak tiroid kanseri ile başladık çünkü tiroid kanseri dünya genelinde en hızlı artış gösteren kanser türlerinden biri ve rutin bir tarama programı yok. Tanısı için ilk aşamada genellikle ultrasonografi kullanılır fakat ultrason görüntülerinin yorumlanması karmaşık. Net bir tanı koyabilmek için hastalar girişimsel bir cerrahi yöntemi olan biyopsiye yönlendirilir. Dünya genelinde bir yılda gerçekleştirilen biyopsilerin yüzde 25’inin gereksiz olduğu gözlemlenmiş.”

TRAICK Kurucusu Burcu Bektaş Güneş

TRAICK uygulamasının ultrason görüntüleri üzerinde çalıştığını, otomatik nodülleri tanıdığını, TI-RADS risk seviyesi,  şekil özellikleri ve malignite riskini hızlı bir şekilde değerlendirerek biyopsi yapılıp yapılmayacağı konusunda hekime destek olduğunu belirten TRAICK Kurucusu Burcu Bektaş Güneş, “Otomatik raporlama özelliği ile hekimlerin iş yükünü yarıya indiriyor Ayrıca kişinin bir önceki görüntüleme sonuçları ile karşılaştırmalı analiz sunuyor.

2030 yılında 15.7 trilyon dolar olacağı tahmin edilen yapay zeka pazarında, Tanıda Yapay Zeka Market Büyüklüğü’nün 10 Milyar doları aşması bekleniyor. Tiroid özelinde başlattığımız bu yazılımı modüler bir şekilde yapıyoruz ve zamanla diğer bölgeler içinde genişletme hedefimiz var.

Kanada’da, Avustralya’da ve Tayland’da benzer çözümü hedef alan çeşitli rakiplerimiz girişim olarak başlayıp ürünleri için FDA onayını almışlar” diyor.

ARKASINDA İKİ ALGORİTMA VAR

Uygulamanın arka planında, nodülün yapısını anlamaya çalışan görüntü işleme algoritması, TIRADS standardına göre etiketlediği verilerden elde edilen analiz sonuçları ve eğitim için kullanılan verilerin patoloji sonuçlarından bir kestirim yapılarak hibrit bir yapay zeka algoritma sistemi bulunuyor.

Görüntüler, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Hastanesi, Cerrahpasa Tıp Fakültesi ve Acıbadem Hastanesi ile yapılan anlaşmalarla temin ediliyor.

Modellemenin yüzde 95 olan başarım oranı artırmaya çalışan TRAICK, Eylül 2023’ten itibaren klinik doğrulama çalışmalarına başlayacak.

Tags
Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Close
Close