Genel

Rahim kanserini doktordan daha iyi tahmin ediyor

ABD’de bir grup uzmanın Kosta Rika‘dan alınan 60 bin görüntüyle eğittiği algoritma, rahim kanserini henüz oluşmadan tahmin edebiliyor. Bu tahmini, geleneksel görüntüleme yöntemlerinden veya uzman doktorlardan çok daha iyi yapan algoritma, ileri teknolojiyle çekilmeyen görüntüleri kullanarak eğitilmiş. Journal of National Cancer Institute isimli tıp dergisinde de yayınlanan çalışmaya göre, “otomatik görsel değerlendirme” ismi verilen bu yapay zeka yöntemi, kansere neden olabilecek hücreleri yüzde 91 oranında başarıyla tespit edebilmiş. Bir doktor kanserli hücreyi yüzde 69 oranında başarıyla tespit edebilirken, Pap smir testi gibi bilindik bir yöntem yüzde 71 oranında başarı elde edebiliyor.

Çalışmanın sonuçlarını kaleme alan, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü‘nün kanser epidemolojisi ve genetiği bölümü doktorlarından Mark Schiffman, “Bu algoritma insanlardan, benden de daha iyi sonuçlar çıkarıyor” diye konuşmuş. Amaçlarının bu teknolojiyi önümüzdeki 3-5 yıl aralığında dünya çapında kullanılmasını sağlamak olduğunu belirten Schiffman, bu teknolojinin patentini kasten almadıklarını, çünkü fiyatı düşük tutarak mümkün olduğunca çok kadına ulaşmak istediklerini söylüyor. Otuzbeş yıldır rahim kanseri üzerinde araştırmalar yapan Schiffman, rahim kanserinin daha çok düşük gelirli, fakir ülkelerde görüldüğünü hatırlatıyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre rahim kanseri kadınlarda en sık görülen dördüncü kanser türü ve geçen yıl yaklaşık 570 bin yeni vaka görüldü.

Show More

suleguner

Yapay zeka ve robotik konularında uzman, İstanbul merkezli gazeteciyim. Sadece bu iki alanda yazan tek Türk gazeteci-yazarım. Aralarında Türkiye’nin en çok satan ekonomi dergisi ve bir İngilizce gazetenin de bulunduğu Türk medyasına ait yayınlara yazıyorum. Türkiye'nin kamuoyuna açık ilk yapay zeka ve robotik anketini 2018'de gerçekleştirerek, insanların bu iki kavrama nasıl baktığını inceledim. Detaylarını site de bulabileceğiniz "beyaz yakalı ve lisans-yüksek lisans üstü öğrencilerden" oluşan iki grupla yaptığımız anket sonuçlarında öne çıkan iki veriyi aktarmam gerekirse, yapay zeka öğrencileri çalışanlardan daha çok korkuyor. Beyaz yakalılar ise robotlardan gençlere göre daha az korkuyor. Türkiye genelinde yapılan ankete göre yapay zekanın hayatımıza giderek daha çok dahil olması veya robotların iş ve özel hayatımızda yer almaya başlaması genel anlamda bizi endişelendirmiyor. Ankete katılımcıların "İnsan zekası mı, yapay zeka mı?" sorusuna cevabıysa, "insan zekası" şeklinde olmuş. Kamuoyu araştırmalarıma her yıl devam ederek Türk halkının teknolojiyle olan ilişkisinin nabzını ölçmeyi amaçlıyorum. Teknolojiden korkulmaması gerektiğini, insanın yararına ve doğru bir şekilde kullanıldığında hayata önemli katkılarda bulunduğuna inanıyorum. Ayrıca teknolojiyle birlikte değişen hayatı iyi anlamamız gerektiğini, hayatımızdaki değişiklikleri iyi analiz etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bir gazeteci-yazar olarak teknolojinin insan hayatı için çizdiği vizyonu anlatmaya, konuşmalarımda insanları yakında nasıl bir dünyanın beklediğine ilişkin bir resim çizmeye çalışıyorum. Gazetecilik kariyerimde yönümü teknolojiye çevirmeden önce bazı Türk basın yayın kuruluşlarının yanısıra, ANSA İtalyan Haber Ajansı'nın Türkiye muhabirliği görevlerinde bulundum. Kariyerim boyunca pek çok ülkeyi gezerek sosyal ve teknoloji içerikli yazılar yazdım. Bu ülkeler içinde aklıma en çok yer eden Ekvador, Küba, Sudan ve Güney Kore oldu. İngilizcenin dışında İtalyancayı profesyonel iş yaşamımda kullanabiliyorum. Fitness ile ilgileniyorum ve bir sağlıklı yaşam bloğum var. Aynı zamanda amatör bir DJ’im.

Benzer İçerikler

Ayrıca Bakınız

Close
Close
Close